2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

25 ноември 2007

Щутгарт –отборът на деня.Байерн не е забравил да побеждава.Нова загуба за Енерги Котбус.Огромен интерес към тегленето на жребия за световните квалификации в Южна Африка.

Единоборство в мача Айнтрахт Франкфурт -ЩутгартСнимка: AP

След пет мача без победа на вицешампиона Шалке , треньорът на кралско -сините Мирко Сломка бе вчера преди мача на отбора му в Хановер под изключителен натиск.Говореше се , че при евентуална загуба ще трябва да си вземе шапката.Шалке спечели с три на два благодарение на национала Кевин Курани , който сам отбеляза два и даде блестящ пас за третия гол.Дали Курани нямаше в този мач специално поръчение от Сломка за Сломка ?

Fußball EM-Qualifikation Irland gegen Deutschland 0:0
Нападателят на Шалке Кевин КураниСнимка: AP

„ Не.Нямаше нужда да казвам на Кевин такова нещо.Ние всички се раздаваме за Шалке. Искаме успех за клуба.Той не играе нито за мен , нито срещу мен.Искахме заедно да спечелим тези три точки и се радвам че успяхме.Това естествено ни дава импулси за важния в Шампионската лига мач срещу Валенсия , заяви видимо облекчения треньор на Шалке Мирко Сломка.

Работна победа на Байерн Мюнхен

В Шампионската лига където беше почти непрекъснато в продължение на години иска да се завърне и Байерн Мюнхен и държи курс в тази посока.След злополучни равни мачове , вчера тимът на Отмар Хитцфелд отпразнува една работна победа -2:1 срещу Волфсбург.По думите на Хитцфелд , който бива спряган за национален треньор на Швейцария след Евро 2008:

„ В живота човек трябва да постига всичко с много труд . Днес ние направихме първа стъпка з да се измъкнем от незначителната криза, в която се намирахме.”

Байерн оглавява временното класиране със само една точка преднина пред Вердер Бремен .Възпитаниците на треньора Томас Шааф спечелиха с два на нула при гостуването на Енерги Котбус.

Сега Енерги се закотви едва ли не безнадеждно на последното място.

Fußball, DFB-Pokal, RW Essen - Energie Cottbus, Dennis Soerensen
Симптоматично за ситуацията на Енерги КотбусСнимка: AP

Станислав Ангелов игра през целия мач и както посочва агенция ДПА дълго време , заедно с Тимо Рост спъваше действията на бразилския плеймейкър на Бремен Диего. В 53 минута Ангелов изчисти от голлинията след удар с глава на национала Мертезакер. Димитър Рангелов остана на скамейката до 58 минута , след което влезе в игра на мястото на камерунеца Франсис Киойо.

Също твърде безнадеждна става и ситуацията за Дуисбург.

Отборът изгуби вчера с 1:4 в Леверкузен.Благой Георгиев излезе за Дуисбург като титуляр и бе заменен в 72 минута с Клемен Лаврич.

Безспорно тимът на деня бе Щутгарт , който спечели като гост срещу Айнтрахт Франкфурт с 4:1.С тази четвърта победа в серия щутгартци се изкачиха на седмото място с еднакъв брой точки с Шалке .Довечера играят Хамбургер срещу Ханза Рощок и Нюрнберг срещу Борусия Дортмунд –мачове които днес интересуват може би единствено само феновете на тези клубове.

Днес вниманието на футболния свят се насочва към Южна Африка.

Logo WM 2010 Südafrika
Снимка: picture-alliance/dpa

В южноафриканския град Дърбан на Индийския океан се тегли жребият за квалификационните групи за световното първенство през 2010 година.

„ Въодушевлението в Южна Африка е изключително.Абсолютно убеден съм , че всички заедно можем да реализираме най-чудесното световно първенство за всички времена , тъкмо защото се провежда в Африка ,” заяви президентът на ФИФА Йозеф Блатер, който обаче в дните преди жребия имаше доста тревоги със стачкуващи работници на стадиона ,, които дори заявиха пред медиите , че искали да спъват днешната церемония.Но и това са периферни явления. Единственото което привлича вниманието е самият жребий , с който се дава международния стартов сигнал за Мондиал 2010. В продължение на три години трябва да се играят общо 861 квалификационни мача преди да бъдат излъчени 31-а държави , които наред с отбора домакин ще участват след две и половина години във финалния кръг.

Дано в Южна Африка да бъде и отборът на България.

Това зависи донякъде и от днешния жребий , но само донякъде тъй кат за български отбори е присъщо това , че понякога срещу истински футболни величини са в състояние да надминат себе си и да поднесат голямата изненада , но и това , че на моменти също са в състояние да поднесат голямата изненада само че с обратен знак. На този фон почти не би трябвало да се говори за добър или за лош жребий . И този български национален отбор има своите възможности. Това документира също и класацията на ФИФА . Така че решаващи остават най-вече факторите – характер и сплотеност.