2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

7 юли 2007

Стартът на Тур дьо Франс в Лондон. Винъс Уилиямс триумфира на турнира в Уимбълдън. Люис Хамилтън –детето- чудо във Формула 1.

Този уикенд Англия е арена на големи спортни събития. Легендарната Тур дьо Франс , която никога в своята история не е била така помрачавана от допингови дискусии както в момента, стартира в Лондон за своето 94 издание.Бягането по часовник , прословутия пролог , спечели швейцарецът Фабиан Канселарас. Втори след Канселарас финишира изненадващо германецът Андреас Кльоден , който така засвидетелства амбициите си за своята първа победа в Тур дьо Франс. На чудесния слънчев ден стотици хиляди се стекоха по протежение на почти осемкилометровата отсечка , която наподобяваше импозантна обиколка на Лондон .Етапът минаваше покрай Бъкингамският дворец , Уестминстърското абатство и Трафалгар Скуеър.Светът на Тур дьо Франс , който в своята история за трети път гостува в Англия изглеждаше на този ден в ред.Непосредствено преди старта, президентът на световната федерация по колоездене обяви, че петима топ-колоездачи от общо 189 участници са поставени под специално наблюдение. По повод старта на Тур дьо Франс в Лондон най-големият френски спортен вестник “Екип”отдаде на домакините особена чест.На първата си страница вестникът излезе на английски език със заглавието “ God save Le Tour“.Както винаги вестникът отреди звезди символизиращи шансовете на фаворитите. Единствен казахстанецът Александър Винокуров получи три звезди. Германецът Кльоден заедно с французинът Кристоф Моро и Франк Шлек от Люксембург получиха по две звезди от авторитетния спортен вестник. Дали обаче това са единствените фаворити ? Несъмнено и този път развръзката ще настъпи в убийствените етапи през Алпите.

Първата развръзка настъпи вчера недалеч от Лондон , в Уимбълдън, на финала за жени в неофициалното световно първенство по тенис. Винъс Уилямс спечели за четвърти път най-авторитетния турнир от веригата Големия шлем.27 годишната американка се наложи с лекота над сензационно достигналата до финала французойка Марион Бартоли с два на нула сета.Бившата номер едно в световната ранглиста триумфира преди това в Уимбълдън през 2000 , 2001 и 2005 година. Само Мартина Навратилова с девет и германката Щефи Граф със седем победи имат по-добър актив от Винъс Уилямс.Със своя четвърти успех в този турнир Винъс Уилямс се изравни със своята сънародничка Били Джийн Кинг.

“ Винаги вярвах , че ще успея , но действително да успееш е просто грандиозно” , заяви Винъс Уилямс.Забравени бяха проблемите с контузената ръка , както и многобройните крушения през миналата година. “ Само семейството ми знае какво преживях и за да се завърна обратно дотук трябваше да измина дълъг път , “ добави Винъс Уилиямс, която само след час и половина оползотвори своя втори мачбол.За победата си Винъс Улиямс получава премия в размер на един милион и 30 хиляди евро.

Същата сума получава и победителят във финала при мъжете, между швейцареца Роджър Федерер и испанеца Рафаел Надал. 21 годишният испанец иска да сложи край на забележителната серия на Федерер от 53 победи на корт на трева. Досега двамата са играли 12 пъти помежду си като равносметката е категорично в полза на Надал 8: 4. Надал който в момента е най-съвършения играч на червен корт спечели преди четири седмици срещу Федерер на финала на турнира Ролан Гарос в Париж .На трева обаче Федерер е безспорен фаворит .Швйцарецът доминира вУимбълдън така както навремето доминираха Пит Сампрас който държи рекорда със седем победи в този турнир и както шведа Бьорн Борг който триумфира в пет поредни години между 1976 и 1980 . Спечели ли днес срещу Надал ,Федерер ще изравни рекорда на Бьорн Борг.

По изключение днес вниманието на англичаните обаче се насочва почти изцяло към състезанията във Формула 1 за Голямата награда на Великобритания . На пистата “ Силвърстоун “ новият любимец на Англия и лидер във временното класиране Люис Хамилтън стартира с Макларън –Мерцедес от първа позиция. Може да се каже, че англичаните са луди по детето –чудо във Формула 1. Вестниците преливат от суперлативи.Така булевардният “ Сън “ видя в 22 годишният автомобилист “ осмото чудо на света.” “ Дейли Нюз” пише “за най-обожавания новак в историята на Формула 1.” Къщата на Хамилтън е под фотографска обсада.Билетите за днешните състезания са разпродадени от седмици.По думите на спортния шеф на екипа Макларън –Мерцедес Норберт Хауг , “светът на Формула 1 още не е виждал това което ще се развихри във Англия ако Люис Хамилтън спечели днес на “Силвърстоун.”Тогава , дано да спечели.