2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Спортна панорама

12 февруари 2006

Два златни медала за Германия на първия ден от зимната олимпиада в Торино. Паметен мач в Бундеслигата между отборите на Шалке и Байер Леверкузен. С фантастичен гол Чавдар янков носи победа за Хановер.

Президентът на ФРГ Хорст Кьолер поздравява олимпийския шампион Михаел Грайс
Президентът на ФРГ Хорст Кьолер поздравява олимпийския шампион Михаел ГрайсСнимка: AP

За Германия зимната олмпиада в Торино започна като златна зимна приказка.Биатлонистът Михаел Грайс спечели в Сан Сикарио първия златен медал на 20-те зимни олимпийски игри.77 минути по-късно Георг Хетих спечели злато в северната комбинация .Не случайно един от неделните германски вестници излиза днес със заглавието “исторически старт.” За пръв път след 82 години , след олимпиадата в Шамони през 1924 , Германия печели отново на зимна олимпиада два златни медела в един ден.

На 20 километра биатлон -единично Михаел Грайс спечели оставяйки зад себе си големия фаворит , петкратния олимпийски шампион от Норвегия Оле Бьорндален.Треньорът на Грайс Франк Улрих прегръщаше вече с насълзени очи своя възпитаник , когато Бьорндален напълно изтощен премина финалната линия .”Една мечта стана действителност” , каза 29 годишният германски биатлонист , който финишира с цели 16 секунди пред норвежката легенда Оле Бьорнадел.

След финиша при сензационното си бягане олимпийският шампион в северната комбнация Георг Хетих хвърли щеките във въздуха клатейки недоумяващо с глава. Хетих , който в ски-скока излезе пръв със скокове от 101 и половина и 105 метра доминираше също и в бягането на 15 километра. “ При последното изкачване си казах : “ трябва сам да овладееш ситуацията.Остатъкът бе пълен автоматизъм , “заяви Георг Хетих , който задмина отличният австрийски бегач Феликс Готвалд и безпроблемно финишира пръв с почти десет секунди преднина. Чувството си в момента непосредствено след триумфа 27 годишният олимпийски шампион в северната комбинация изрази с думите:

“Невъобразимо. Мислех че такива неща има само в телевизията. Сега обаче аз самият съм олимпийски шампион.”

Това е магията на спорта.

Във футболната Бундеслига вчера нямаше такава магия , но все пак една сензационна загуба на Вердр Бремен на собствен терен с нула на два срещу Кайзерслаутерн , един невероятен мач между Шалке и Байер Леверкузуен и един гол на Чавдар Янков който разтърси Бундеслигата в 21 кръг от шампионата. Другото са този път само резултати за статистиката-Хамбургершпортферайн спечели срещу Майнцф с един на нула с гол в шестата минута на иранеца Махдавикия.Арминия Билефелд спечели срещу Щутгарт с два на един. Дуисбург и Борусия Мьонхенгладбах звърших наравно един на един.Също наравно един на един завърши мача между Волфсбург и Херта Берлин.

Вчера Байерн Мюнхен без игра затвърди водачеството си във временното класиране тъй като най-сериозния конкурентВердер Бремен , ако вече изобщо може да се говори за конкуренция се издъни на собствен терен като изгуби срещу последния Кайзерслутерн с нула на два.Пред 36 хиляди зрители головете за “лаутерите” отбелязаха Саного и Скела. След тази загуба Вердер Бремен остава на осем точки зад отбора на Байерн Мюнхен , който довечера може да увеличи преднината си ако спечели на собствен терен срещу Нюрнберг , което се и очаква.

А сега към може би мачът на сезона. Ураганът на Шалке помете със седем на четири Байер Леверкузен. В 34 минута Шалке водеше с три на нула с голове на Ларсен , Младен Крастаич от воле и Байрамович. В 40 минута след центриране на национала Шнайдер Воронин намали на 3:1. В 50 минута отново центрирне на Шнайдер и Бербатов релизира с глава – 3:2.В 55 минута – 4:2 за Шалке .Вратарят на Леврекузен Бут едва ли не сам напъха топката в мрежата след удар на Курани. В 63 минута 6:2 за Шалке с нов гол на Ларсен. Две минути по-късно Воронин намали на 6:3 . В 80 националът Жералд Асамоа бележи за 7:4 за Шалке.Толкова много голове в един мач не са падали в Бундеслигата от 1982 година когато Борусия Дормунд спечели с 11:1 срещу Арминия Билефелед. “ Кошмарен мач “ резюмира треньорът на Байер Михаел Скибе.Кошмарът вчера бе катастрофалната защита на “ аспирините.” Неимоверната слабост на отбраната не можаха да компенсират и както пише тази сутрин кьолнският вестник “Експрес” : “блестящите Воронин и геният Бербатов. “ Вестникът отрежда на българския национал оценка много добър , а германската спортна информационна служба СИД поставя Бербатов в отбора на кръга .

Айнтрахт Франкфурт и Хановер изнесоха равностойно слаб мач.Разликата бе саамо в това , че Хановер имаше в редовете си един Чавдар Янков който донесе трите точки на своя отбор.Като гръм от ясно небе в 78 минута Янков изстреля от 25 метра страхотен удар неспасяемо в левия ъгъл на вратаря Ока Николов. Коментаторът на частния телевизионен канал Премиере не скри възторга си възклицавайки: “Гениален момент за Янков.” Какъв гол.Фантастично.” “ Янков отбеляза златния гол.” “ Янков с гол на месеца.”” Забележителен удар на Янков попари мечтите на Айнтрахт”.” Янков бележи гол-мечта”. Това са суперлативите в германските медии за попадението на младия български национал , който естествено също намира място в отбора на кръга. “ Чисто и просто отправих удара без много да му мисля” , каза след мача Чавдар Янков цитиран от агенция СИД.Този гол и от такава дистанция показва че българинът струи от самоувереност- и има защо.Той е вече твърд титуляр в отбор на Хановер и име в Бундеслигата. Чавдав Янков може би няма да достигне с играта си атрактивността на един Красимир Балъков или един Димитър Бербатов , но Янков се ползва вече с реномето на солиден и малко или повече универсален халф , способен сам да реши изхода на един мач.Това са играчи чиито имена по-рядко пълнят огромните заглавия , но това са играчи , които се търсят.Още сега Янков би бил добре дошло подкрепление за почти всеки от елитните клубове в Бундеслигата.