Най-известните допинг-скандали през 2008-ма

14 декември 2008

Стане ли дума за допинг, професионалният колоездачен спорт от години насам е постоянен извор на скандали. 2008-ма година не беше изключение. През август на Олимпиадата в Пекин също имаше допинг-скандали.

Традицията с допинга най-вероятно ще продължи и през 2009 годинаСнимка: picture-alliance /dpa

Още по време на колоездачната обиколка на Франция "Тур дьо Франс" бяха изобличени петима състезатели, сред които двукратният етапен победител Рикардо Рико от Италия. След това се изказаха много пожелания, това да са последните случаи на заловени спортисти, но и през 2009 година традицията по всяка вероятност ще си продължи, още повече, че на "Тур дьо Франс" през идната година очевидно ще се изявят някои известни "черни овце" на допинговия сектор като Иван Басо, чиито състезателни права бяха спряни за известно време, или пък подозирания в употреба на допинг седемкратен победител в крайното класиране на обиколката Ланс Армстронг, който смята да се завърне на сцената на големите състезания.

USA Radsport Lance Armstrong kehrt zurück
Дали Армстронг също използва допинг?Снимка: AP

Борбата срещу допинга - все по-силна

Директорът на "Тур дьо Франс" Прудом казва: "От 1999 година насам, откакто той успя да надвие първо рака и после да спечели обиколката на Франция, има известни съмнения относно спортните му постижения. В същото време обаче борбата срещу допинга стана все по-силна и по-безкомпромисна".

И след последния "Тур дьо Франс" обаче бяха разкрити случаи на допингирани колоездачи, сред които и австриецът Бернхард Коол, който спечели третото място в общото класиране. Същото се отнася за германеца Щефан Шумахер от екипа на Геролщайнер, който спечели два етапа от последната обиколка. Вследствие на този скандал беше разпуснат целия екип на Геролщайнер, а германските обществено-правни телевизионни канали нямат намерение да предават на живо колоездачната обиколка на Франция през 2009 година.

Ludger Beerbaum
Дори и конете използват допингови препаратиСнимка: AP

Допинг-скандали не само в колоездачния спорт

Още преди олимпийските игри в Пекин бяха заловени седем руски световноизвестни лекоатлетки. По-късно, по време на самата Олимпиада, бяха открити осем състезатели - сред тях и германският жокей Кристиян Алман, чийто кон показал положителни допинг-резултати. Имаше и други, които не бяха уличени в нищо, но чиито сензационни победи, като например тези на плувеца Майкъл Фелпс, оставят място за съмнения. Германският учен Марио Тевис присъства на Олимпиадата като контрольор по допинга. Той казва:

"Остават, разбира се, известни съмнения, дали подобни постижения са били постигнати наистина без допинг. Но докато нямаме доказателства за това, спортистите остават с неопетнено име."