2. Преминаване към главното меню
  3. Преминаване към други страници на ДВ

Красавицата срещу Звяра

Автор: Емануил А. Видински/Редактор: А. Андреев7 май 2009

Вчерашният полуфинален мач в Шампионската лига по едно нещо си приличаше с този от вторник вечер – фаворитът се наложи. Барселона ще се изправи на финала срещу Манчестър. Резонна ли бе обаче победата на „каталунците“?

Въпреки чудесния гол на Есиен Барса успя да се наложиСнимка: AP

Колкото и невероятно да звучи, отборът на Барселона имаше един-единствен удар в очертанията на вратата за целия мач. Той дойде в 93 минута и донесе не само така чакания гол за испанците, но и ги класира на финала в Рим на 27 май. Андрес Иниеста с далечен удар изравни резултата за 1:1.

Двубоят почти през цялото време приличаше на първия мач между двата състава преди седмица – Барселона нападаше, Челси се защитаваше. В 15-та минута владеенето на топката бе 70% в полза на „каталунците“, а малко преди края на първото полувреме те бяха отправили близо 300 точни паса срещу едва 70 за английския клуб.

Australien Guus Hiddink Trainer Porträt
Закъсня ли Гуус Хидинк със смените?Снимка: AP

Барса изпитваше затруднения

И въпреки всичко именно Челси водеше в резултата чак до продължението на мача, след чудесния гол на Микаел Есиен в 9-та минута. Барса изпитваше затруднения поради отсъствието на редица свои ключови играчи като Анри, Маркес, Пуйол и Милито. Но това не им попречи да атакуват до самия карай на срещата, дори след като в средата на второто полувреме останаха с човек по-малко заради червения картон на Абидал.

Всичко вървеше към втори пореден английски финал в Шампионската лига и то втори пореден между Челси и Манчестър Юнайтед. И това нямаше да е никак незаслужено въпреки игровото превъзходство на Барселона, които обаче така и не успяваха да отправят точен удар към вратата на Петър Чех. Защото футболстите на Гуус Хидинк умело се защитаваха, затваряха пространствата и не позволяваха на бързите испански футболисти да разгърнат своите атаки. В същото време те майсторски използваха всеки шанс да погледнат към противниковата врата и малко преди червения картон на Абидал и особено след него постепенно започнаха да изравняват играта. Барса пак владееше повече топката, но попаднеше ли тя в играч на Челси, той веднага се стремеше да организира атака.

Но ако заслугата за стабилното представяне на англичаните е до голяма степен на техния треньор Гуус Хидинк, то няма как да премълчим, че вероятно негова е и до голяма степен вината за отпадането на отбора. Тактиката и в двата полуфинални мача бе предимно дефанзивна, в Испания повече, отколкото вчера на „Стамфорд бридж“.

Красавицата в крайна сметка победи

Manchester United Manager Sir Alex Ferguson
Алекс Фъргюсън очакваше Челси на финала, но сега ще трябва да се справи с отбора на БарселонаСнимка: picture-alliance/dpa

Холандският специалист закъсня и със смените, когато в самия край на срещата Барселона се хвърли ва банк напред, защото нямаше какво да губи. Тогава бе моментът Хидинк да убие темпото, като извади поне двама свои футболисти и ги замени с дефанзивни такива. Това щеше да спре устрема на „каталунците“ от една страна, от друга щеше да влее свежа кръв в защитата на отбора му.

Холандецът обаче сякаш вече мислеше за финала срещу сър Алекс Фергюсън в Рим и това в крайна сметка му коства победата. При 1:1 за Барселона Челси отпадна заради предимството на гола на чужд терен при равенство. И колкото и лондонският отбор да бе може би ощетен на няколко пъти от съдията, вината си е изцяло тяхна. Тъй като владееха мача през целите 90 минути и го изпуснаха в даденото продължение.

А както от британската телевизия Скай Спортс коментираха, в битката между Красавицата и Звяра Красавицата в крайна сметка победи. Защото Барселона играеше футбол, докато Челси по-скоро умуваше как да не им позволява да правят това.