3. Преминаване към други страници на ДВ

Баражите за световното първенство по футбол в Германия

17 ноември 2005

Ликуване в Швейцария , Австралия и Тринидад-Тобаго.Грозни сцени на публиката в Истанбул след елиминирането на турския отбор.

Швейцария , Чехия , Испания , Тринидад-Тобаго както и Австралия извоюваха вчера последните пет стартови места за финалния кръг от световното първенство по футбол идната година в Германия. Четири дни след победата с два на нула на собствен терен ,швейцарците изгубиха в Истанбул втория мач срещу Турция с два на четири , но благодарение на двата гола вкарани на чужд терен швейцарците се класрат ,за пръв път след 1994 година, отново за световно първенство . Турците , трети на последното световно първенство ще бъдат само зрител на турнира от девети юни до девети юли 2006-а. След победата си в Осло с един на нула над Норвегия , отборът на Чехия спечели също и втория мач на собствен терен с един на нула След победат си пет на един в Мадрид срещу Словакия тимът на Испания пък се задовол в Братислава с равен релузтат един един.Тринидад -Тобаго се квалифицира за пръв път за световно първенство след като като спечели като гост срещу Бахрейн с един на нула. За втори път на Мондиал отива Австралия. След като изгубиха в Мондевидео с нула на един футболистите от петия коннент елимнираха в Сидни отбора на Уругвай с четири на два след изпълнене на дузпи.Редовното време завърши при един на нула за австралийците.

Пред 43 хиляди фанатизирани зрители на стадиона Шюкрю –Саракоглу в Истанбул швейцарците все пак устояха на почти 90-минутния силен напор на турския отбор и постигнаха , въпреки загубата , резултат , който им бе достатъчен за да се класират. Още във втората минута Швейцария поведе с един на нула с гол от дузпа реализирана от Фрай.С два гола с глава на Тунчай в 24 и 38 минута и с гол на Неджати Атес в 52 от дузпа турците поведоха с три на един .Едва след втория гол отбелязан от играещия в Бундеслигата в отбора на Щутгарт Марко Щрелер швейцарците можеха да си отдъхнат с облекчение.60 секунди преди края Тунчай покачи на четири на два за Турция , но за повече беше вече късно.След последния съдийски сигнал на стадиона в Истанбул швейцарските футболисти трябвше буквално да се спасяват с бягство в съблекалните.Вбесени турски фенове хвърляха от трибуните различни предмети и атакувха журналисти.”Друго не можеше и да се очаква.Ние знаехме че ще стане това”, каза , наказаният з този мач ,швеййцарски национал Лудовик Манин , който също игре в Щутгарт.

Треньорът на турския отбор Фатих Терим заяви след мача следното: Извинявам се пред турската нация че , не успяхме да с класираме но мачовете срещу Швейцария бяха решени не на терена , а чрез слабо съдийство.”

Гол на играещия в Борусия Дормунд Томаш Росицки ликвидира в Прага всякакво съмнение в първото квалифициране на Чехия за световно първенство след като стана самостоятелна държава през 1993 година.

С четири гола преднина от първия мач срещу Словакия в Мадрид испанците се ограничиха в Братислава срещу Словакия само до най-необходимото и в 50 –ата минута бяха наказани за пасивността си с гол на Холоско. Все пак в 71 минута резервата Давид Вила успя да изравни и така предпази испанския отбор от първото поражение при треньора Луи Арагонес.

Денис Лоуренс отбеляза в 49-т минута в Манама , столицата на бахрейн златния гол за тренирания от холандеца Лео Бенхакер отбор на Тринидад -Тобаго. След като в продължението колумбийския съдия Руи Акоста отмени предполагаем гол за Бахрейн се стигна до сблъсъци и мачът пред прекъсване.След равния резулутат един на един в първя мач в Порт ъф Спейн футболистите от шейхството Бахрейн не успяха да използват големия шщанс на собствен терен пред очите на шейха и престолонаследника.

Прд 83-хиляди зрители на изпълнения до последно място олимпийски стадион в Сидни инфарктната развръзка в мача между Австралия и Уругвай настъпи след изпълнението на дузпи – 4:2 за Австралия като героят бе вратарят на австралийците Марк Шварцер. Марк Шварцер който преди сее подвизваше в Бундеслигата в отборите на Кайзерслутерн и динамо Дрезден спаси две дупзи .Голът за австралийците в редовното време отбеляза в 35-атата минута Марко Брешано който играе в италианския Парма.