2. Перейти до головного меню
  3. Перейти до інших проєктів DW

"Арбітри": погляд на футбол з перспективи судді

21 червня 2010 р.

Жовта картка, пенальті, офсайд – рішення, почасти доленосні для футбольної гри. Фільм "Арбітри" ("Referees at work"), знятий на чемпіонаті Європи 2008 року, показує, як непросто даються вони футбольним арбітрам.

«Ми – не боги, ми робимо помилки. Так, ми помиляємося. Мені шкода», - так вибачався перед грецькими футболістами польовий суддя Массімо Буссака після фінального свистка у матчі зі шведами. Він не помітив, що один з голів шведи забили з положення поза грою. На щастя, шведи виграли тоді з рахунком 2:0. В іншому випадку це була б його фатальна помилка.

Розминки й ритуали

Ситуація, з опису якої починається фільм "Referees at work", демонструє, наскільки сильним є тиск на суддів, особливо під час великих чемпіонатів. Кінематографісти Ів Інан і Жан Лібон супроводжували для своєї стрічки суддів «Євро-2008» практично на всіх етапах їхньої роботи. Вони були в кабіні, коли судді розігрівалися, перехрещвалися чи виконували інші свої ритуали перед грою. Вони знімали їх на полі під час гри, зосередивши увагу, зокрема, на переговорах бокових і польового судді. Але найцікавіші моменти фільму – це показ післяматчевих аналізів ігор, на які судді зустрічалися з офіційними особами від УЄФА. Це ті моменти, які вболівальники ще ніколи не бачили. Тобто, в кожному матчі помічаються помилки суддів, але що відбувається по тому – часто залишається незрозумілим.

Schiedsrichterskandal

Неповоротні рішення

«Геть! Геть обидва!» - каже суддя Мануель Мехуто, показуючи червоні картки тренерам збірних Австрії та Німеччини - Йозефу Гікерсберґеру та Йоахіму Леву. Одна зі скандальних ситуацій з останнього європейського чемпіонату. Тренери сперечалися між собою, тому суддя вирішив видалити їх з гри.

На післяматчевому «розборі польотів» Мехуто таки отримав на горіхи за своє рішення. «Мехуто слід було б підійти ближче, він же вирішив усе на відстані. Можливо, тоді б обидва тренера навіть потисли один одному руки. Мехуто міг сказати: ОК, у наступні десять хвилин я вас більше не хочу бачити, а в перерві зустрінемося на розмову»,- радять фахівці після гри, як показано у стрічці "Арбітри".

несподівані наслідки

Фільм демонструє також, які складні наслідки можуть мати помилки футбольних арбітрів. Англійський суддя Говард Вебб призначив на 94-ій хвилині гри Австрія-Польща пенальті, який реалізували австрійці. Невдовзі по тому почали надходити погрози про замах на його життя, а в інтернеті поширилися фотографії, де його порівнювали з Гітлером. Польські фанати не одну годину оточували будинок батьків Вебба.

Fußball Symbolbild Schiedsrichter Flagge

«Завжди будь готовий до несподіваного!» - це кредо, яким має користуватися кожен футбольний суддя, і не тільки під час гри. Фільм "Referees at work" пропонує погляд на найпопулярніший вид спорту з досі невідомої перспективи. Після перегляду цієї стрічки стає зрозуміло, скільки зусиль коштує справді хороша робота суддів і якою може бути радість самих арбітрів після матчу без помилкового суддівства.

Автори: Бернд Соболла/Леся Юрченко

Редактор: Захар Бутирський