1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

SPOR

Olimpiyatlar'da nefes nefese final

Kanada’nın Vancouver kentindeki 21. Kış Olimpiyat Oyunları’nda heyecan artıyor. 86 altın madalyadan 70’inin sahibini bulduğu müsabakalarda ABD, Almanya ve Kanada sekizer altınla ilk üç sırayı paylaşıyorlar.

Büyük slalom yarışmasında altın madalya Viktoria Rebensburg'un oldu

Büyük slalom yarışmasında altın madalya Viktoria Rebensburg'un oldu

Viktoria Rebensburg’un bayanlar büyük slalom yarışmasında sürpriz bir şekilde altın madalya kazanmasının ardından kuzey disiplini bayanlar bayrak yarışında da Alman dörtlüsü Norveç’in ardından ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu. 153 kişilik Alman kafilesi sonuna yaklaştığımız Olimpiyat oyunlarındaki performansından dolayı Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Kanadalı organizatörlerden tam not aldı. 11 altın madalyayla tamamladığı 2006 Torino Olimpiyatları’ndakinden daha başarılı müsabakalar çıkaran Almanya dört yıl önce 11’i altın olmak üzere toplam 29 madalya kazanmıştı. Vancouver’de ABD ve ev sahibi Kanada’nın oldukça çetin ceviz çıktığını belirten Alman yetkililer genel klasman birincisi olmasalar da en az dört yıl önceki kadar madalya kazanmakta azimli olduklarını belirtiyorlar.

Kış Olimpiyatlarının dünkü müsabakalarında altı dalda 18 madalya daha dağıtıldı. ABD toplam 32 madalyayla, birinciliği Almanya’dan geri aldı. Madalya kazanan sporcular ve ülkeleri şöyle sıralanıyor:

ALP DİSİPLİNİ

Bayanlar Büyük Slalom

---------------------

Altın: Viktoria Rebensburg (Almanya)

Gümüş: Tina Maze (Slovenya)

Bronz: Elisabeth Goergl (Avusturya)

KAYAK KROS

Bayanlar 4X5 Kilometre Bayrak

-----------------------------

Altın: Norveç (Vibeke W Skofterud, Therese Johaug, Kristin Stoermer

Steira, Marit Bjoergen)

Gümüş: Almanya (Katrin Zeller, Evi Sachenbacher-Stehle, Miriam Gossner,

Claudia Nystad)

Bronz: Finlandiya (Pirjo Muranen, Virpi Kuitunen, Riitta-Liisa Roponen,

Aino-Kaisa Saarinen)

ARTİSTİK PATİNAJ

Bayanlar

---------

Altın: Kim Yu-Na (Güney Kore)

Gümüş: Mao Asada (Japonya)

Bronz: Joannie Rochette (Kanada)

SERBEST STİL KAYAK

Erkekler Aerial

----------------

Altın: Alexei Grishin (Belarus)

Gümüş: Jeret Peterson (ABD)

Bronz: Liu Zhongqing (Çin)

HOKEY

Bayanlar

---------

Altın: Kanada

Gümüş: ABD

Bronz: Finlandiya

KUZEY KOMBİNE

Erkekler Bireysel Geniş Tepe

------------------------------

Altın: Bill Demong (ABD)

Gümüş: Johnny Spillane (ABD)

Bronz: Bernhard Gruber (Avusturya)

MADALYA SIRALAMASI:

Ülke Altın Gümüş Bronz Toplam

-------------------------------------------------

1. ABD 8 12 12 32

2. Almanya 8 11 7 26

3. Kanada 8 6 3 17

4. Norveç 7 6 6 19

5. Güney Kore 6 4 1 11

6. İsviçre 6 0 2 8

7. Avusturya 4 3 5 12

8. Çin 4 2 3 9

9. İsveç 4 2 2 8

10. Rusya 3 4 6 13

11. Hollanda 3 1 2 6

12. Fransa 2 3 5 10

13. Avustralya 2 1 0 3

14. Çek Cumhuriyeti 2 0 3 5

15. Slovakya 1 1 1 3

15. Belarus 1 1 1 3

17. İngiltere 1 0 0 1

18. Polonya 0 3 1 4

19. Japonya 0 2 2 4

20. Slovenya 0 2 1 3

21. Letonya 0 2 0 2

22. İtalya 0 1 3 4

23. Finlandiya 0 1 2 3

24. Hırvatistan 0 1 1 2

25. Estonya 0 1 0 1

25. Kazakistan 0 1 0 1

Ajanslar, AG/NH