2. Pređi na glavni meni
  3. Idi na ostale ponude DW

Nemačko finale Lige šampiona

2. maj 2013.

Prvi put u istoriji Lige šampiona u finalu tog fudbalskog takmičenja naći će se dve nemačke ekipe. Nakon Borusije iz Dortmunda i Bajern iz Minhena izborio je finale pobedivši Barselonu sa uverljivih 3:0.

Bajern je, nakon 4:0 u prvoj utakmici u Minhenu, zabeležio pobedu i u revanšu Nou kampu. Barselona je poražena sa 3:0 pri čemu je drugi pogodak bio autogol barseloninog odbrambenog igrača Gerarda Pikea.

Barselona nema razloga za ljutnju, ocenjuje danas nemački „Špigel“. „Čak i da je Lionel Mesi bio u top-formi, za Barsu bi bilo teško da prođe dalje nakon poraza od 4:0 u prvoj utakmici. A bez svoje superzvezde i protiv trenutno izvanrednog Bajerna, trka za pobedom bila je ipak potpuno isključena“, ocenjuje „Špigel“.

Lionel Mesi na klupi
Lionel Mesi na klupiFoto: picture-alliance/dpa

Utakmicu je Lionel Mesi, naime, zbog povrede, gledao sa klupe. „Kada Mesi ne igra, nedostaje nam balans“, rekao je pomoćni trener Barselone Hordi Roura još uoči utakmice. Trener Bajerna Jup Hajnkes imao je slično mišljenje: „Barselona bez Mesija – to je već razlika.“

Onaj ko je od početka utakmice očekivao brojne napade Barselone ostao je razočaran. S druge strane, Bavarci su igrali isto kao i u prvoj utakmici: Počeli su rano sa napadima i ostavili malo prostora Barseloni da igra svoju igru.

List „Cajt“ ocenjuje da je, uprkos velikom angažmanu, Barselona ipak bila bez pravih šansi. „Ali oni su izbačeni sa stilom. Ne sme se zaboraviti: nedostajali su Mesi i Buskets, dva najbolja na svetu. Neki govore o smeni generacija. Ali ovaj tim će se vratiti, možda sa drugom ekipom, možda sa drugim načinom igre, jer je dosadašnji očigledno pročitan. Sve lepe stvari se nekada završe“, ocenjuje ovaj list.

Bajern, koji je već osvojio titulu u domaćem prvenstvu i plasirao se u finale nemačkog Kupa, ponovo je pokazao da ga ne dotiče afera oko utaje poreza njegovog predsednika Ulija Henesa. Bavarci su poveli golom Robena u 48. minutu. Drugi gol, u stvari autogol, postigao je Žerar Pike u 73. minutu, nakon pokušaja da izbaci loptu kolenom. Ona je pak završila u mreži Barselone. Gol za konačnih 3:0 postigao je Tomas Miler u 77. minutu.

Prethodno je i Borusija iz Dortmunda uspela da se, preko Reala, domogne finala
Prethodno je i Borusija iz Dortmunda uspela da se, preko Reala, domogne finalaFoto: Bongarts/Getty Images

„Uopšte nismo mogli da računamo sa ovim rezultatom“, rekao je trener Bajerna nakon utakmice. „Pokazali smo izvanrednu igru“, dodao je Hajnkes.

Bajern će se tako za titulu boriti protiv Borusije iz Dortmunda 25. maja na Vembliju. Reč je o prvom finalu nemačkih timova u tom najprestižnijem klupskom fudbalskom takmičenju. Zato je jedno sigurno: dvanaest godina nakon pobede Bajerna u Ligi šampiona protiv Valensije, Ligu će ponovo osvojiti jedan nemački klub.

Autorka: Zorica Ilić
Odgovorni urednik: Ivan Đerković