Zhgjëndra e Kampionatit Botëror të Futbollit për Femra | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 10.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Zhgjëndra e Kampionatit Botëror të Futbollit për Femra

Ekipi gjerman u skualifikua në çerekfinalen e Kampionatit Botëror të Futbollit për Femra, por edhe pa ekipin gjerman Kampionati Botëror ishte një reklamë shumë e mirë për futbollin e femrave.

Samstag 09.07.2011, FIFA Frauen-WM, Viertelfinale der Frauen Fussball - Weltmeisterschaft 2011 in Wolfsburg, Deutschland - Japan 0:1, Saskia BARTUSIAK (GER) und Torwart Nadine ANGERER (GER) nach der 0:1 niederlage Foto: DeFodi.de

Çerekfinalja e Kampionatit Botëror të Futbollit për Femra, Gjermani-Japoni

Pas skualifikimit të mikpritësit shtrohet pyetja se si do të reagojnë spektatorët, të cilët sidomos në ndeshjet ku luante Gjermania i mbushnin plot deri në vendin e fundit stadiumet. A do të mblidhen më tifozët shesheve dhe klubeve për public viewing? Dhe si do të shkojë puna me kuotat e shikuesve në TV, të cilat deri tani kishin një nivel jashtëzakonisht të lartë. Pas gjithë gjasash ethet e Kampionatit Botëror të Futbollit për Femra në Gjermani do të bien ndjeshëm në radhët e gjermanëve.

Ekipi gjerman në këtë Kampionat Botëror nuk qe vërtet bindës, edhe pse fitorja e tretë e titullit kampion konsiderohej si qëllim i qartë i ekipit. Ndeshjet me Kanadanë (2:1), Nigerinë (1:0) dhe Francën (4:2) përfunduan me një rezultat më të ngushtë nga sa pritej. Në asnjë ndeshje nuk doli në pah ndonjë supremaci sikurse dukej gjatë shumë ndeshjeve përgatitore.

Germany goalkeeper Nadine Angerer, left and, Germany's Saskia Bartusiak sit on the pitch after Germany lost 0-1 during the quarterfinal match between Germany and Japan at the Women’s Soccer World Cup in Wolfsburg, Germany, Saturday, July 9, 2011. (Foto:Michael Probst/AP/dapd)

Ekipi gjerman në këtë këtë Kampionatit Botëror nuk qe vërtet bindës

Megjithë periudhën intensive disamujore të përgatitjeve ekipi i femrave të DFB-së të krijonte shpesh në fazat e fundit të ndeshjeve përshtypjen e lodhjes dhe të plogështisë. Kombinimet e famshme ishin të rralla, numri i gabimeve teknike shtohej, mbrojtja nuk qe në nivelin e duhur. Po ashtu as Birgit Prinz nuk luajti ashtu si e njohim dhe mori pjesë vetëm në dy ndeshje. Me sa duket presioni në shpatullat e lojtareve gjermane qe i madh. Po ashtu edhe ekipet e tjera kishin bërë përparime të dukshme.

Fussball, Fifa Frauen-Weltmeisterschaft Deutschland 2011, Viertelfinale, Spiel 25, Deutschland - Japan, Samstag (09.07.11), Arena im Allerpark, Wolfsburg: Deutschlands Spielerinnen verabschieden sich mit einem Transparent mit der Aufschrift Ein Team - Ein Traum - Millionen Fans - Danke! von den Fans. Das Spiel endetete 0:1. +++ Der dapd Sportdienst ist ueber den dapd newsplaner nutzbar. Die kostenlose Freischaltung kann unter newsplaner.de beantragt werden +++ Foto: Thomas Lohnes/dapd

Edhe pa ekipin gjerman në finale Kampionati Botëror një reklamë shumë e mirë për futbollin e femrave

Pikërisht përpara publikut të vet ekipi gjerman doli po aq keq sa në Kampionatin Botëror 1999, ku në çerekfinale humbi 2:3 ndaj SHBA-së. Një moment i hidhur për futbollin gjerman të femrave, por edhe pa ekipin gjerman Kampionati Botëror është një reklamë shumë e mirë për futbollin e femrave.

Autor: Arnulf Boettcher / Pandeli Pani
Redaktor: V.Filaj-Ballvora