Zgjedhje në Holandën skeptike ndaj Evropës | Evropa | DW | 12.09.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Zgjedhje në Holandën skeptike ndaj Evropës

Holanda zgjedh të mërkurën parlamentin e ri. Fushatën elektorale këto javë e sundoi kriza e euros. Por çfarë i shqetëson holandezët? Opinione të kryeredaktorit të gazetës de Volkskrant Philippe Remarque.

Hollandezët zgjedhin të mërkurën parlamentin e ri. Në prill të këtij viti, qeveria Mes-I Djathtë u shpërbë pas largimit të partisë "Partia për Lirinë" të populistit të djathtë, Geert Wilders. Wildersi u largua nga qeveria si protestë për programin e rreptë të kursimit. Sipas sondazheve, garojnë me rezultate gati të njëjta, partia e djathtë liberale VVD e kryeministrit Mark Rutte dhe partia sozialdemokrate PvdA e Diederik Samsom. Të dyja partitë mbështesin forcimin e Bashkimit Europian dhe të euros dhe mund të marrin nga 35 të 150 vendeve në dhomën e dytë. Partia euroskeptike Sozialiste (SP) ishte prej kohësh parti e preferuar, por ra në sondazhet e fundit. Partia për Liri (PVV) e populistit të djathtë, Geert Wilders, që kërkon daljen nga BE dhe kthimin tek monedha kombëtare Gulden, parashikohet se do të pësojë humbje. Gjithsej konkurrojnë 21 parti.

Wahlkampf in den Niederlanden

Emile Roemer, kandidati kryesor i socialistëve holandezë

Kriza e euros është mbizotëruese në fushatën elektorale. Shumë hollandezë e përshëndesin rreptësinë financiare të Merkelit, por nuk janë dakord me politikën e saj ndaj Evropës, thotë kryeredaktori i gazetës de Volkskrant Philippe Remarque në bisedë me DW.

Deutsche Welle: Zoti Remarque, e gjithë Evropa vuan nën krizën e euros. Sa e ka ndikuar kjo fushatën elektorale në Hollandë?

Philippe Remarque: Ka dy parti populiste që e shfrytëzojnë eurokrizën për të krijuar profilin e tyre. Njëra është Partia për Lirinë, nën populistin e djathtë Geert Wilders. Ai kërkon daljen e Hollandës nga BE dhe kërkon të kthejë Guldenin, monedhën tonë kombëtare. Partia e Dytë është Partia Socialiste, e krahasueshme me partinë E Majta në Gjermani.

Po partitë e tjera? Rrinë të tërhequra apo e shajnë edhe ato BE?

Philippe Remarque: Në debate publike atyre natyrisht që u duhet të thonë se kthimi tek Guldeni do të ishte i tmerrshëm, se do të kushtonte vende pune dhe do të vinte në rrezik pensionet tona. Kështu shprehet edhe kryeministri Rutte, kryetari i partisë më të madhe, partisë liberale VVD. Por edhe ai përpiqet ta shfrytëzojë për të fituar pikë tek eurokrizë.

Geert Wilders ka harruar islamin dhe ka gjetur si temë krizën e euros

Geert Wilders ka harruar islamin dhe ka gjetur si temë krizën e euros

Meqenëse kriza e euros është temë e fushatës elektorale do të thotë se politika e sheh këtë si zërin e popullit dhe se kjo tendencë euroskeptike do të zgjasë mjaft.

Philippe Remarque: Po. Më parë, së bashku me Gjermaninë ne kemi qenë si të thuash evropianët më të mirë të klasës. Për shkak të eurokrizës kjo ka ndryshuar. Shumë njerëz thonë - ndoshta njësoj si në Gjermani- se grekët vërtet që i marrin paratë tona, por nuk bëjnë sa duhet për t'i zgjidhur problemet e tyre. Kritikë të tjerë thonë: ne nuk duhet ta kishim futur kurrë euron si monedhë të përbashkët, elita proevropiane na ndikoi, pa na informuar sa duhet. Kjo pakënaqësi, e cila pjesërisht është e justifikuar sjell skepticizëm të madh. Eshtë domethënëse që Wildersi nuk thotë në fushatën elektorale gati asgjë për temat e tij të mëdha në politikën ndaj të huajve dhe fenë islame, por është përqendruar tek kriza e euros dhe tek dalja nga BE.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel luan një rol të rëndësishëm në krizën e euros. Si e vlerësojnë hollandezët politikën e saj ndaj Evropës?

Mark Rutte i të djathtës liberale ka sërish shanse për pushtetin

Mark Rutte i të djathtës liberale ka sërish shanse për pushtetin

Philippe Remarque: Nga njëra anë hollandezët ndihen shumë të qetë, që Merkeli ekziston, sepse ajo ngul këmbë që vendet e Evropës Jugore të bëhen pak më gjermane në mbajtjen e llogarive dhe në organizimin ekonomik. Ne hollandezët kemi përfytyrime të ngjashme si kancelarja dhe ndihemi pak gjermanë në këtë debat. Nga ana tjetër, ajo, si e gjithë elita politike evropiane - kërkon ta shtyjë përpara bashkimin politik të Evropës. Një bashkim i tillë ne na frikëson pak. Shumë komentatorë dhe intelektualë i japin të drejtë Merkelit, sepse një bashkim politik do të ishte më e mira në këtë situatë. Por njerëzit këtu ndiejnë ndryshe. Ata i shqetëson humbja e sovranitetit. Hollandezët tani janë kritikë ndaj gjithë proevropianëve. Por nuk ka një frymë antigjermane. Askush nuk thotë që gjermanët duan të na futin në një bashkim që nuk e duam. Këtu polemizohet vetëm me Brukselin si koncept dhe kurrë me Berlinin.

Philippe Remarque është prej vitit 2010 kryeredaktor i së përditshmes që del në Amsterdam de Volkskrant ("gazeta e popullit"),