Westerwelle: ″Ne duam një zgjidhje politike″ | Gjermania | DW | 12.06.2012
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Westerwelle: "Ne duam një zgjidhje politike"

Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle (FDP) kundër një ndërhyrjeje ushtarake në Siri.

Forcat ushtarake në Siri po vazhdojnë sulmet ndaj zonave të kontrolluara nga kryengritësit në të gjithë vendin, ndërkohë që i dërguari ndërkombëtar Kofi Anan shprehu shqetësim të thellë për rastet e fundit të dhunës, duke përmendur bombardimet në Homs dhe njoftimet për sulme me mortaja, helikopterë dhe tanke në provincën Latakia.

Berlin/ Aussenminister Guido Westerwelle (FDP) sitzt am Freitag (25.05.12) im Bundestag in Berlin. Foto: Axel Schmidt/dapd

Guido Westerwelle

Ministri i Jashtëm gjerman Guido Westerwelle (FDP) u shpreh ditën e hënë kundër një ndërhyrjeje ushtarake në Siri. "Një ndryshim politik është ende i mundshëm", tha politikani liberal. "Qëndrimi i qeverisë gjermane është i pandryshueshëm: Ne duam një zgjidhje politike. Ne e dimë që kjo është e vështirë, ne e dimë që ka pengesa ne e dimë që plani i Kofi Annanit deri tani nuk është zbatuar. Por në diskutim është ndër të tjera një zgjidhje politike si më e mira zgjidhje deri tani. Për këtë ne duhet të shmangim një përhapje të konfliktit në gjithë rajonin, në vendet fqinjë. Ne duhet për këtë arsye të punojmë që plani i Kofi Ananit të realizohet. Ne jemi të bindur se një ndryshim politik është ende i mundur dhe ai mund të arrihet duke kontribuar me gjithë forcat tona dhe energjitë".


Aktivistët për të drejtat e njeriut njoftuan edhe për një sulm ajror kundër qytetit strategjik Rastan, i cili u ka rezistuar ofensivave të përsëritura të forcave qeveritare për muaj me radhë. Aktivistët me qendër në Britani thanë se forcat e sigurisë janë duke u mbështetur gjithmonë e më tepër tek përdorimi i helikopterëve, meqenëse trupat e qeverisë pësuan humbje të mëdha në betejat e fundit.

 • Data 12.06.2012
 • Autor Peter Stützle/ Mimoza Cika
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/15CYa
 • Data 12.06.2012
 • Autor Peter Stützle/ Mimoza Cika
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/15CYa