Vazhdon dilema për eutanazinë në Itali edhe pas vdekjes së pacientes në koma | Studimi në Gjermani | DW | 11.02.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Vazhdon dilema për eutanazinë në Itali edhe pas vdekjes së pacientes në koma

Fati i pacientes italiane, Eluana Englaro që ndodhej prej 17 vjetësh në gjendje kome në Itali gjen jehonë në shtypin gjerman të së mërkurës.

default

Demonstrues pro dhe kundër eutanazisë protestojnë përpara klinikës në Udine, ku ndodhej në koma Eluana Englaro, 09.02.2008

Pacientja 38 vjeçare ndërroi jetë të hënën pasi iu ndërpre ushqimi artificial. Fati i saj e ka përçarë thellë shoqërinë italiane. Deri në minutën e fundit qeveria donte ta ndalonte procedurën e eutanazisë përmes një ligji të shpejtë.

Gazeta "Süddeutsche Zeitung" shkruan: "Kjo dilemë nuk është fare e re. Edhe përpara pesëdhjetë apo njëqind vjetësh mjekët e kanë pasur të qartë, që dhënia e morfinës mund ta shkurtojë jetën e një të sëmuri për vdekje, e ndoshta edhe mund t´i japë fund asaj. Por mjekësia moderne, e në radhë të parë mjekësia e reanimacionit, e ka ashpërsuar ndjeshëm këtë problem. Kjo ka bërë që të shtyhen kufijtë e vuajtjes dhe ka mundësuar që pacientët në koma të flenë për vite me radhë. Ndërkohë që "përparimi" mund të konsiderohet edhe si "zgjidhje e problemit" - dhe në shumicën e rasteve si "përshpejtimi i zgjidhjes së problemit" - mjekësia e reanimacionit në rastet si ai i Eluana Englaro-s ka efektin në kah të kundërt. Kësisoj ajo e strapacon durimin tonë."


"Neue Osnabrücker Zeitung" komenton: "Ndërsa pacientja në koma Eulana Englaro ndërroi jetë, pacientja më e njohur në Itali prej kohësh trajtohej vetëm si një objekt. Fati i saj e ka përçarë vendin. Ata që janë kundër eutanazisë dhe ata që janë pro e kanë instrumentalizuar rastin e 38 vjeçares. Me zjarr në mbarë vendin u ndez debati për ndërprerjen e masave në ruajtjen e jetës. Debati juridik dhe politik, i lidhur edhe me grindjen për çështjet kushtetuese, mori përmasa jo dinjitoze. Tani duhet të shpresojmë, që politikanët e Italisë pas vdekjes së Eluana Englaro-s ta zhvillojnë më me profesionalitet diskutimin mbi mbrojtjen dhe dinjitetin e jetës së njerëzve me aftësi të kufizuara." • Data 11.02.2009
 • Autor VFB
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/GrMt
 • Data 11.02.2009
 • Autor VFB
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/GrMt