Udhëheqja e Sirisë nis ″dialogun kombëtar″ - Opozita nuk merr pjesë për shkak të dhunës | Bota | DW | 11.07.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Udhëheqja e Sirisë nis "dialogun kombëtar" - Opozita nuk merr pjesë për shkak të dhunës

Zëvendëspresidenti i Sirisë Faruk al-Shara në hapje të "dialogut kombëtar" deklaroi pluralizëm politik. Por për shumicën e opozitës shumë të bukura, për të qenë të vërteta.

default

Takimi në Damask më 10 korrik 2011

"Imagjino një dialog kombëtar, në të cilin askush nuk shkon". Duke ndjekur këtë parim opozitarët e Sirisë refuzuan të shkojnë në bisedime me udhëheqjen e vendit. Shumë shpesh kjo udhëheqje duke bërë lëshime të rreme ka gjetur rrugëdaljet nga krizat e thella të Sirisë. E megjithatë forcat e rendit kanë qëlluar ndaj popullit të vet, mbi 1.300 vetë janë vrarë, shërbimi sekret ka arrestuar 12.000 sirianë. Pavarësisht nga kjo shteti të dielën (10.7.) me thirrjen e presidentit Asad, nisi atë që ai e quan dialogu kombëtar mes qeverisë dhe qytetarëve. Në sytë e të ftuarve, shumica pjesëmarrës të afërt me shtetin, kjo veprimtari s'lë asnjë dyshim se ajo nënkupton një bisedë të komanduar nga lart poshtë, nën drejtimin e zëvendësit të Asadit Faruk al-Shara. „Ne duam të hyjmë në një dialog të gjerë kombëtar, për të drejtuar kalimin e Sirisë drejt një shteti shumëpartiak. Secili duhet të mund të marrë pjesë në ndërtimin e së ardhmes së kombit tonë."

Farouk al-Sharaa NEU

Farouk al-Sharaa

Lëvizja e protestës nuk beson në premtimet boshe të regjimit të Asadit

Fjalë të bukura, që ashtu si edhe Asadi shpesh herë i ka përhapur pa i kthyer to në vepra. Ndaj lëvizja mbarëkombëtare e protestës, që vazhdon të demonstrojë qysh prej katër muajsh në rrugët e Sirisë, nuk beson më në të tilla parrulla. Madje edhe një nga të paktët të pavarur në raundin e së dielës që u transmetua drejtpërdrejtë në televizion, i kritikoi rrethanat e konferencës: "Ky dialog është i papërshtatshëm në një kohë, në të cilën vazhdon të qëllohet ndaj popullit, në Hama, në Homs apo në vende të tjera."

Të premten e kaluar (8.7.) në Hama, një nga qendrat e protestës, mëse një gjysmë milioni njerëz kërkuan rëzimin e regjimit. Ambasadorët amerikanë dhe francezë ishin në qytet për t' u njohur nga afër me gjendjen. Kjo shkaktoi një reagim të indinjuar të udhëheqjes në Damask. Të dy ambasadorët u thirrën në Ministrinë e Jashtme për "ndërhyrje në punët e brendëshme".

NO FLASH Krieg in Syrien

Mëse 6.000 refugjatë nga Siria janë strehuar në Turqi

Lëshime me kufizime - Gjendja e jashtëzakonshme nuk shfuqizohet

Në konferencë të dielën (10.07) drejtuesi i saj al-Shara deklaroi disa kufizime sa i përket lëshimeve që mund të bëjë shteti, gjë që nuk është e re për udhëheqjen që ndodhet nën presion: „Gjendja aktuale e bën të pamundur zbatimin e reformave të shpallura ligjore, siç është shfuqizimi i gjendjes së jashtëzakonshme."

Gjendja e jashtëzakonshme është në fuqi qysh prej një gjysmë shekulli, përmes saj praktikisht kufizohen të gjitha të drejtat qytetare, ndërkohë që organet shtetërore kanë mundësi t' i kundërvihen pa kufizime popullit me arrestime arbitrare dhe me procese pa bazë ligjore.

Në rrethana të tilla opozita e Sirisë nuk mund të hyjë në dialog. Jo me këtë udhëheqje, e cila në pjesën më të madhe të popullsisë e ka humbur kredibilitetin për shkak të ushtrimit të vazhdueshëm të dhunës. Shumë pak dhe shumë vonë - këto janë etiketat, që i vë opozita qeverisë, e cila hiqet sikur është e gatshme për bisedime.

Autor: Ulrich Leidholdt / Vilma Filaj-Ballvora

Redaktoi: Elert Ajazaj