Thaçi në Bullgari: Duhet ta mbyllim përfundimisht kapitullin e konfliktit | Ballkani | DW | 20.06.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Thaçi në Bullgari: Duhet ta mbyllim përfundimisht kapitullin e konfliktit

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi i shoqëruar nga zevëndëskryeministri Behxhet Pacolli zhvilluan një vizitë zyrtare në Sofie të Bullgarisë. Të dy politikanët patën një sërë takimesh me krerët e politikës bullgare.

Hashim Thaçi - Kryeministri i Kosovës

Hashim Thaçi - Kryeministri i Kosovës

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaç dhe delëgacioni i tij u prit nga kryeministri i Bullgarisë Bojko Borisov, i cili  vlerësoi përkushtimin e qeverisë kosovare për dialogun dhe çështjet teknike me Serbinë. “Bullgaria ka qenë ndër shtetet e para që e ka njohur pavarësinë e Kosovës dhe për këtë njohje ka pasur konsensus të lartë të gjithë spektrit politik dhe institucional”, tha në takim kryeministri bullgar. Ai kërkoi që marrëveshjet e arritura mes Kosovës dhe Serbisë të zbatohen sa më shpejt.

Në konferencë shtypi pas takimit me homologun e tij bullgar Thaçi u shpreh për mundësinë e pajtimit Serbinë. ”Ne duhet ta mbyllim përfundimisht kapitullin e konfliktit. Zgjidhja më e mirë është që  Beogradi ta njohë shtetin e Kosovës dhe ne të hapim në ambasadat në  të dy kryeqytetet ambasadat”, tha kryeministri kosovar në kryeqytetin bullgar. Ai përforcoi vullnetin e vendit të tij  për anëtarësim në NATO dhe BE. Thaçi kërkoi gjithashtu mbështetjen e qeverisë së Bullgarisë për anëtarësimin e Kosovës në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe në UNESCO. Me kryeministrin bullgar Thaçi, nënshkroi një marrëveshje për kthimin e emigrantëve kosovarë ilegalë.

Bullgaria mbështet procesin e njohjes së Republikës së Kosovës

Thaçi u prit me nderimet më të larta shtetërore personalisht nga presidenti i Bullgarisë, Rosen Plevneliev. Gjatë bisedës mes kryeministrit Hashim Thaçi dhe presidentit bullgar Rosen Plevneliev- u fol për bashkëpunimin mes dy shteteve, për zgjerimin e këtij bashkëpunimi në fushat me interes të përbashkët dhe për bashkëpunimin rajonal. Presidenti bullgar theksoi se qeveria e Bullgarisë është e përkushtuar për ta mbështetur procesin e njohjes së Republikës së Kosovës nga sa më shumë vende, si dhe për anëtarësimin e saj në të gjitha organizatat relevante ndërkombëtare.

Rosen Plevneliev Presidenti i Bullgarisë

Rosen Plevneliev Presidenti i Bullgarisë

Presidenti bullgar nënvizoi gjithashtu rëndësinë e bashkëpunimit rajonal, duke theksuar se Bullgaria është e interesuar për paqe të qëndrueshme në rajon. Sipas tij paqja dhe stabiliteti konsiston tek fqinjësia e mirë, bashkëpunimi rajonal dhe integrimi euro-atlantik. Thaçi foli në konferencë shtypi ndër të tjera edhe për hapat që ka ndërmarrë qeveria e Kosovës në krijimin e mjedisit të favorshëm për investime ndërkombëtare në Kosovë. Me këtë rast, ai iu bëri thirrje të gjithë investitorëve bullgarë për të investuar në Kosovë.

Autor: dpsa, afp/Mimoza Kelmendi

Reaktoi: Vilma Filaj-Ballvora