Temelín | Evropa | DW | 17.03.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Temelín

Fillimi nga puna 2002, 2 reaktorë, 2026 MW

default

Centrali bërthamor Temelin

Që nga viti 2002 për shfrytëzim komercial. Me dy reaktorë dhe me kapacitet prej 2026 MW Temelíni është centrali më i madh atomik në Republikën Çeke. Ishte planifikuar edhe ndërtimi i dy reaktorëve të tjerë, por punimet u ndërprenë. Ndërtimi u ndërpre në vitin 1990 për shkak të ndryshimeve politike dhe nuk u vazhdua për shkak të protestave të shumta. Duke qenë afër Austrisë së Epërme centrali bërthamor shihet nga qeveria e atjeshme si reaktor i rrezikshëm.

 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA5h
 • Data 17.03.2011
 • Fjalët kyç central
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RA5h