1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Të vrarë pas të shtënave në aeroportin Fort Lauderdale në Florida

Një burrë i armatosur hapi zjarr në aeroportin Fort Lauderdale në shtetin federal të SHBA, Florida. Të paktën pesë vetë e kanë humbur jetën. Forcat e sigurisë e arrestuan atentatorin.

Siç bëri të ditur policia lokale, nga të shtënat u vranë pesë vetë dhe u plagosën tetë të tjerë. Personi që hapi zjarr, sipas të dhënave, është një burrë 26 vjeçar. Kryetarja e bashkisë e qarkut, Barbara Sharief i tha CNN se për aktin ishte përgjegjës një doras i vetëm. Por hetimet po vazhdojnë. Policia kërkon bashkëpunëtorë të tij.  

Autoritetet thanë se atentatori kishte me vete një dokument identifikimi të forcave të armatosura. Por nëse dokumenti ishte i tij, kjo ende nuk dihet. Sfondi i ngjarjes për momentin është i paqartë. Një dëshmitar i tha televizionit NBC: "Ai hapi zjarr pa dallim rreth vetes." Sulmi ndodhi në vendin e dorëzimit të bagazhit në Terminalin 2

Aeroporti Fort Lauderdale në Florida

Aeroporti Fort Lauderdale në Florida

.

Njëri ndër të parët që raportoi për situatën ishte ish-zëdhënësi i qeverisë të Presidentit George W. Bush, Ari Fleischer. Ai ndodhej në momentin e incidentit në aeroport dhe shkroi në twitter. "U dëgjuan të shtëna. Të gjithë po largohen me vrap", shkroi ai. Gjithçka tani është sërish më e qetë, por policia nuk lë të largohet askënd nga aeroporti, të paktën jo prej vendit ku ndodhet ai, shkroi më tej Fleischer.

Aeroporti Fort Lauderdale është stacion i ndërmjetëm i shumë turistëve, të cilët duan të udhëtojnë me anije në Karibik. Policia e ka bllokuar aeroportin. Policia dhe zjarrfikëset ndodhen në gatishmëri, ato japin çdo ndihmë të mundshme, bëri të ditur administrata e qytetit.

Fluturimet fillimisht u ndërprenë. Më vonë u rihap pjesa jugore e të dyja pistave të uljes për qarkullimin ajror. Çdo vit aeroportin Fort Lauderdale e përdorin rreth 25 milionë turistë.