Sulme ajrore të NATO-s ndaj kuartierit qendror të Gadafit | Bota | DW | 25.04.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Sulme ajrore të NATO-s ndaj kuartierit qendror të Gadafit

Gjatë sulmeve natën avionët luftarakë të NATO-s kanë goditur disa ndërtesa të pushtetmbajtësit të Libisë Muamar al-Gadafi. Senatorë të SHBA-së kërkojnë rëzimin e diktatorit. Përreth qytetit Misrata vazhdojnë luftimet

In this photo made on a government organized trip, Libyan soldiers inspect damage following an airstrike in Tripoli, Libya, early Monday, April 25, 2011. The airstrike on Moammar Gadhafi's sprawling residential compound early Monday badly damaged two buildings, including a structure where Gadhafi often held meetings, guards at the complex said. (Foto:Darko Bandic/AP/dapd)

Sulm ajror i NATO ndaj kuartierit kryesor të Gadafit


NATO gjatë natës (25.04.2011)sulmoi disa herë kryeqytetin e Libisë Tripoli. Gjatë sulmeve u dëmtuan rëndë godina, që i përkasin kompleksit ushtarak, që përdor pushtetmbajtësi Muamar al-Gadafi. Nuk është e qartë se ku ndodhej ky i fundit në kohën e sulmeve.

Shpërthimet u ndjenë fare qartë në qendrën e qytetit që ndodhet fare pranë. Për një kohë të shkurtër u ndërpre programi i televizionit shtetëror. Ndër të tjera është prekur nga sulmet edhe zyra e Gadafit si dhe një godinë, që ai e përdor për konferenca. Sipas të dhënave të zëdhënësit qeveritar gjatë sulmeve janë plagosur 45 vetë, 15 të tjerë në gjendje të rëndë, njofton televizioni arab Al-Xhazira. Zëdhënësi i kritikoi sulmet si një "përpjekje për vrasje" ndaj Gadafit.

In this photo made on a government organized trip, supporters of Moammar Gadhafi react following an airstrike in Tripoli, Libya, early Monday, April 25, 2011. An air strike on Gadhafi's sprawling residential compound early Monday badly damaged two buildings, including a structure where Gadhafi often held meetings, guards at the complex said. (AP Photo/Darko Bandic)

NATO sulmon kryeqytetin e Libisë

Luftime në Misrata


Edhe në Misrata NATO i vazhdoi sulmet të hënën,njofton televizioni amerikan CNN. Përreth qytetit në Mesdhe, 210 km. në Lindje të Tripolit , edhe të dielën (24.04.2011)ka pasur luftime, ndonëse trupat qeveritare patën deklarua, se do të tërhiqen.

Një zëdhënës qeveritar në Libi tha, sipas CNN, se tërheqja ka nisur dhe është po vazhdon. Por ushtria është sulmuar nga rebelët dhe është vetëmbrojtur. Në tëkundërtrebelët mendojnë, se tërheqja shërben vetëm për të mundësuar sulmin me raketa ndaj qytetit, po rrezikuar pë rhumbje në radhët e ushtrisë. Dëshmitarët okularë njoftojnë, se të dielën dhjetra raketa të trupave qeveritare kanë goditur Misratën.

Ndihma për kryengritësit

epa02699466 A Libyan rebel fighter (R) watches his comrade (L) reloading a machine gun at a check point in the town of Ajdabiya, Libya, 23 April 2011. According to a Foreign Ministry official, after weeks of fierce fighting with Benghazi-based rebels, Gaddafi's forces would withdraw from Misurata and the local tribes would be left to settle the issue, either by force or negotiations. The official said that locals in neighbouring communities around Misurata had given the Libyan Army an ultimatum to finish off the rebels quickly. When the deadline was not met, the tribes vowed to deal with the rebels themselves. Rebels say at least 1,000 have been killed in Misurata, Libya's third most populous city, about 200 kilometers east of Tripoli. The key rebel foothold in western Libya, it has been besieged by Gaddafi forces for eight weeks. EPA/VASSIL DONEV

Në Libi zhvillohen luftime të ashpra

Kryengritësit po marrin ndërkohë mbështetje nga Kuvajti. Emirat i Gjirit Persik ka dhënë si donacion rreth 123 milionë euro. Me këto para do të paguhen rrogat e nëpunësve, tha shefi i këshillit të përkohshëm Mustafa Abdel Xhaalil të djelën në Kuvajt. Këshilli i përkohshëm kombëtar deri tani është njohur si qeveri legjitime e libisë nga Franca, Gambia, Italia dhe Katari.

Në SHBA ndërkaq senatorë tënjohur kanë kërkuar, që SHBA-ja të përforocjë pjesëmarrjen në luftën kundër Gadafit.

In den USA forderten unterdessen prominente Senatoren, die Vereinigten Staaten müssten sich stärker am Krieg gegen Gaddafi beteiligen. "Unë nuk mund ta imagjinoj, se çfarë mund ta mbrojë më mirë popullsinë civile të Libisë se sa shmangia e Muamar al-Gadafit", tha senatori i pa parti Joe Lieberman. Senatrori amerikan John McCain ka kërkaur angazhim më të madh të NATO-s në Libi. "Njerëzit tani janë të bashkuar në përpjekjet kundër Gadafit. Janë të bashkuar ashtu si populli që kërkon lirinë në Tunizi, Egjipt, Siri dhe vendet e tjera. Është e mundur që al - Kaida ta shfrytëzojë këtë moment për të përfituar, në qoftë se nuk i mbështesim njerëzit në Libi", tha senatori amerikan.

Autor: Dirk Eckert /Vilma Filaj-Ballvora(afp, dpa)

Redaktoi: Mimoza Cika-Kelmendi

DW.COM