Studentët nga rajoni që vizitojnë Gjermaninë dhe studentët gjermanë të interesuar për rajonin | Hapat | DW | 28.01.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Studentët nga rajoni që vizitojnë Gjermaninë dhe studentët gjermanë të interesuar për rajonin

Qindra studentë nga mbarë bota, nëpërmjet bursës ndërkomtbare parlamentare, gati tri dekada me radhë po njihen me përparësitë dhe sfidat parlamentare të Bundestagut. Nga ky program, i cili jep një kontribut të madh në forcimin dhe përhapjen e vlerave të demokracisë, që nga vitit 2007 po përfitojne edhe bursistë nga Kosova.

Të mendosh edhe për tjetrin, të ndryshosh mendimin dhe të kesh mendimin tënd - të gjitha këto më së miri studentët i mësojnë, atëherë kur u duhet të gjejnë vetveten në një vend të huaj. Në këtë konkluzion të përbashkët kanë arritur Tabea Bergold, Mathias Kampendonk dhe Susanne Hasenstab. Tre gjermanët e rinj për një kohë të gjatë kanë jetuar në një rajon, i cili ishte krejtësisht i huaj për ta: në Evropën Juglindore. Ata u kthyen në Gjermani me një vetëdije të re dhe me një kuriozitet të pakufi për kultura të tjera.

Autor: Ajete Beqiraj/Alexandra Scherle

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 28.01.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/QwJt
 • Data 28.01.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/QwJt