Spanjollët festojnë titullin kampion | 1914 - Lufta e I Botërore | DW | 01.07.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

1914 - Lufta e I Botërore

Spanjollët festojnë titullin kampion

Kombëtarja spanjolle pritet sot në pallatin mbretëror Zarzuela

default

Qindra mijëra spanjollë pritën me entuziasëm kampionët e rinj të Europës në futboll. Tifozët mbushën rrugët e Madridit për të brohoritur për lojtarët e kombëtares spanjolle të futbollit të cilët udhëtuan me një autobuz të hapur nga aeroporti në qendër të qytetit. Sot ekipi do të pritet në pallatin mbretëror Zarzuela nga mbreti Huan Karlos dhe mbretëresha Sofia. Edhe në Berlin rreth 100.000 tifozë festuan përpara portës së Brandenburgut ekipin kombëtar gjerman i cili zuri vendin e dytë në kampionatin europian të futbollit pasi humbi 1:0 me Spanjën në finale.

 • Data 01.07.2008
 • Autor Xhani, Eliana
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/ETxm
 • Data 01.07.2008
 • Autor Xhani, Eliana
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/ETxm