Shtypi gjerman:Duhet të mësohemi me çmimet e larta të naftës | Studimi në Gjermani | DW | 04.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Shtypi gjerman:Duhet të mësohemi me çmimet e larta të naftës

Temë qëndrore e gazetave të sotme gjermane është rritja e çmimit të naftës dhe të energjisë.

default

Në lidhje me të "Mannheimer Morgen" shkruan:

"Ne duhet të mësohemi me çmimet e larta të naftës dhe njëkohësisht ta kuptojmë paralajmërimin që na përcjell ngritja e çmimeve. Si edhe në rastin e përpjekjeve për minimizimin e sasive të CO2 që çlirohen në atmosferë, edhe në rastin e naftës duhet të mendojmë për alternativa. Kjo sidomos në fushën e transportit, sepse në këtë drejtim do të jetë e vështirë që të gjendet ndonjë substancë që na zëvendësojë naftën dhe derivatet e saj. Çmimi i naftës me siguri që sërish do të ulet pak. Por parë në një aspekt afatgjatë energjia, qoftë në serbatorin e makinës qoftë në prizat e korentit do të shtrenjtohet, madje shumë më tepër se sot.

Gazeta "Pforzheimer Zeitung" vëren:

"Megjithë rritjen në tregun e lëndëve të para çmimi i naftës apo i benzinës nëpër pikat e furnizimit nuk pati ndonjë rritje të jashtëzakoshme, madje tek-tuk edhe ndonjë ulje të lehtë. Pra çmimi i tregut me pakicë nuk ka ndonjë lidhje të drejtpërdrejtë me atë të tregut të lëndëve të para. Por koncernet e mëdha të naftës dhe të energjisë me siguri që do t'i ngrenë çmimet në muajin shkurt, pra sapo të afrohet sezoni i pushimeve për karnavalet dhe nuk do ta kenë të vështirë që të gjejnë një justifikim për këtë. Në një perspektivë afatgjatë në fushën e çmimeve të naftës dhe të benzinës nuk pritet të ketë ndonjë ulje. Instituti gjerman për ekonominë ka përllogaritur se në dhjetë vitet e ardhshme do të kemi një rritje drastike të çmimit të naftës deri në 200 dollarë për barrel. Në këtë drejtim ngritjet e tanishme të çmimit të naftës konsumatorët duhet t'i shohin si paralajmërim për të hequr dorë sa më shpejt nga lëndët djegëse fosile."

Ngjashëm shprehet edhe "Ostsee-Zeitung" (Rostock):

"Një gjë duket e qartë, për shkak se rezervave të naftës dhe të gazit një ditë do t'u vijë fundi edhe në të ardhmen nul pritet ndonjë rënie e spirales së çmimeve. Për këtë si konsumatorët edhe ekonomitë e të gjitha vendeve duhet të fillojnë të mendojnë që sot për nesër. Dhe në këtë mes nuk mbetet rrugë tjetër përveç asaj të energjive të riciklueshme dhe të kursimit të energjisë."

 • Data 04.01.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CkCh
 • Data 04.01.2008
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CkCh