Shtohen kërkesat për bojkotimin e Kampionatit Evropian të Futbollit në Ukrainë | Politika | DW | 30.04.2012
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Politika

Shtohen kërkesat për bojkotimin e Kampionatit Evropian të Futbollit në Ukrainë

Nisur prej ankesave të ish-kryeministres ukrainase Julia Timoshenko rreth kushteve të burgimit, politikanët gjermanë kërkojnë bojkotimin e Kampionatit Evropian të Futbollit në këtë vend.

Pas vendimit para disa ditësh të presidenti gjerman Gauck, që ta anulonte një vizitë të planifikuar për në Ukrainë, për shkak të keqtrajtimit të ish-kryeministres Julia Timoshenko, prej politikanëve gjermanë po shtohen kërkesat për bojkotimin e Kampionatit Evropian të Futbollit në këtë vend.

Kreu i SPD Sigmar Gabriel tha: "Unë besoj se nëse regjimi në Ukrainë nuk e ndryshon qëndrimi i tij dhe nëse aty nuk respektohen të drejtat e njeriut, atëherë ne si politikanë nuk duhet të shërbejmë si duartrokitës për këtë qeveri."

Drejtuesja e Partisë së Gjelbër Claudia Roth, tha: "Unë jam shumë e kënaqur që zoti Gabriel iu bashkua thirrjes sonë për bojkotimin e Kampionatit Evropian nga ana e politikanëve dhe politikaneve. Unë duhet të them, se para së gjithash për këtë duhet të falënderojmë veçanërisht Joakim Gauck-un, presidentin tonë, i cili dha një sinjal shumë, shumë të qartë. "

Para disa ditësh presidenti gjerman Gauck, vendosi ta anulonte një vizitë të planifikuar për në Ukrainë, për shkak të keqtrajtimit të ish-kryeministres Julia Timoshenko.

Former Ukrainian Prime Minister Yulia Tymoshenko shows what she claims is an injury in the Kachanivska prison in Kharkiv, in this undated handout picture received by Reuters on April 27, 2012. Ukrainian President Viktor Yanukovich, under fire from European politicians over the treatment of his jailed opponent Tymoshenko, has ordered prosecutors to investigate her alleged beating by prison guards last week, he said on Thursday. REUTERS/Handout (UKRAINE - Tags: CIVIL UNREST POLITICS HEALTH CRIME LAW) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS

Julia Timoshenko

Njoftimet për shëndetin dhe keqtrajtimin e Tomoshekos në burg i ka konfirmuar edhe e ngarkuara ukrainase për të drejtat e njeriut.

Kryetari i grupit parlamentar të partisë E Majta Dietmar Bartsch tha: "Besoj se ne tani nuk duhet të debatojmë, por të shtojmë përmes BE presionin e përbashkët ndaj Ukrainës."

Wolfgang Grenz, Sekretar i Përgjithshëm i  Amnesty International për Gjermaninë tha: "Ne jemi të mendimit se nëse sportistët tanë shkojnë në Ukrainë për Kampionatin Evropian, atëherë si funksionarët dhe sportistët nuk duhet të heshin për të drejtat e njeriut por të flasin për to".

Wolfgang Bosbach (CDU), kryetari i Komisionit të Brendshëm të Bundestagut u shpreh: "Në rast se ndonjë politikan do të shkojë në Ukrainë atëhere sigurisht vetëm për të mbështetur skuadrën e vet kombëtare dhe jo si shenjë simpatie për regjimin e atjeshëm. Ne mund të tregojmë edhe me fjalë dhe me gjeste, pra duke mbajtur distancën më të madhe, se ç'mendojmë për regjimin e Janukoviçit."

Autor: dpa/dw/ Pani

Redaktoi: Elert Ajazaj

 • Data 30.04.2012
 • Fjalët kyç Ukraine
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/14mht
 • Data 30.04.2012
 • Fjalët kyç Ukraine
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/14mht