1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Gjermania

Shpresat dhe dëshirat e politikanëve për 2013

Cilës parti do t'ia jepnin votën e tyre qytetarët gjermanë në rast se zgjedhjet do të zhvilloheshin këtë moment?

Instituti për anketime dhe hulumtimin e opinionit publik Infratest dimap paraqiti rezultatet e anketimit të fundit për këtë vit. Për këtë anketim u mor opinioni i 1.008 qytetarëve gjermanë, të cilët u pyetën se cilës parti do t'ia jepnin votën e tyre në rast se zgjedhjet do të zhvilloheshin këtë moment.

ARCHIV - ILLUSTRATION - Eine Frau wirft am 07.06.2009 in einem Wahllokal ihren Stimmzettel zur Europawahl in eine Wahlurne. Sieben Wochen vor der Bundestagswahl ist völlig offen, ob SPD und Union ihre Stammwähler zum Wählen bringen können. Rund 8,7 Millionen Wähler sind nach Einschätzung von Infratest dimap noch unentschlossen. Foto: Friso Gentsch (zu dpa-Korr. Das Kreuz mit der Wahl - Sinkt das Interesse weiter? vom 09.08.2009) +++(c) dpa - Bildfunk+++

Rezultati i anketës me siguri që i ka gëzuar partitë simotra CDU-në dhe CSU-në. Në krahasim me anketimin e 6 dhjetorit rezultati për CDU/CSU-në shënon një përmirësim me një pikë, duke arritur në 40 për qind të votave. Rezultati për SPD është i pandryshuar, 30 për qind e votave, ndërsa ekologjistët shënuan një rënie me një pikë, pra 13 për qind të votave. Votat që do të merrte Partia e Majtë mbeten të pandryshuara në shtatë për qind.

Liberalët dhe piratët në rrezik

Më pak të kënaqur me rezultatin e anketimet duhet të jenë liberalët (FDP) dhe Partia e Piratëve.

Mitglieder der Piratenpartei verfolgen am 24.11.2012 in Bochum (Nordrhein-Westfalen) die Debatte. Die Piraten-Partei ist zu einem zweitägigen Programmparteitag zusammengekommen, um die Bundestagswahl 2013 vorzubereiten. Foto: Oliver Berg/dpa

Partia e Piratëve vetëm tre për qind

Sipas të dhënave të mbledhura nga anketimi i Infratestit, FDP mundi të arrijë vetëm katër për qind, piratët tre për qind. Kështu të dyja patitë do të dështonin prej pragut prej pesë për qind të votave që u duhet për të hyrë në parlament, Bundestag. Testi i parë për liberalët do të jetë më 20 janar, kur zhvillohen zgjedhjet për parlamentin e landit të Saksonisë së Ulët. Në rast se FDP dështon në këto zgjedhje atëherë kryetari i saj, Philipp Rësler, do t'i ketë punët pisk.

Asgjë nuk është e pamundur

Sa të pakta duken në këtë moment për shkak të dobësisë së vazhdueshme të FDP gjasat për vazhdimin e koalicionit mes CDU/CSU dhe liberalëve, aq i pasigurt duket përballë forcimit të partive konservatore një koalicion mes socialdemokratëve (SPD) dhe ekologjistëve. Por koalicioni i partive lë mundësi për kombinime të ndryshme, kristiandemokratë dhe socialdemokratë, kristiandemokratë dhe ekologjistë, socialdemokratë- ekologjistë dhe liberalë e kështu me radhë. Pra ditët e fundvitit janë periudhë urimesh, shpresash dhe dëshirash edhe për politikanët.