Shpallja e pavarësisë së Kosovës – çështje ditësh | FOKUS | DW | 24.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

FOKUS

Shpallja e pavarësisë së Kosovës – çështje ditësh

Thaçi në Bruksel. Nuk hasa pengesa, por gjeta mbështetje dhe inkurajim u shpreh kryeministri i Kosovës.

default

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi pohoi në Bruksel lajmin e shumëpritur se shpallja e pavarësisë së Kosovës, në bashkëpunim dhe marrëveshje me Uashingtonin dhe Brukselin nuk do të vonohet më. Eshtë çështje ditësh – deklaroi kryeministri i Kosovës pas drekës së punës që ai pati me shefin e diplomacisë europiane, Havier Solanën. Madje ai vuri në dukje se jo vetëm që Kosova është e gatshme që sot që të shpallë pavarësinë, por që në Bruksel ai gjeti mirëkuptim dhe mbështetje në këtë drejtim.

Edhe Solana, që e shoqëroi për disa çaste kryeministrin e Kosovës la të kuptohet se me Thaçin kishin arritur në përfundime të përbashkëta rreth të ardhmes së Kosovës dhe rolit të Bashkimit Europian atje.

Thaçi pohoi se shpreson që SHBA-ja, Bashkimi Europian dhe vendet fqinje ta pranojnë dhe njohin shumë shpejt pavarësinë e Kosovës.

DW.COM

 • Data 24.01.2008
 • Autor Viron Gjymshana
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CwzQ
 • Data 24.01.2008
 • Autor Viron Gjymshana
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CwzQ