SHBA merr në pyetje tri të vejat e bin Ladenit | Bota | DW | 10.05.2011
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

SHBA merr në pyetje tri të vejat e bin Ladenit

Zyrtarët amerikanë lejohen t'i marrin ato vetë në pyetje pa ndërmjtësinë e autoriteteve pakistaneze. Të vejat, një jemenite dhe dy gra nga Arabia Saudite, u arrestuan gjatë ndërhyrjes së njësisë speciale amerikane.

Technischer Hinweis: Waehrend der Aufnahme wurde die Kamera bei offener Blende gedreht. +++ Verschiedene arabische Zeitungen machen am Dienstag (03.05.11) in Berlin mit dem Tod des Terroristen Osama bin Laden auf. Selten loeste ein Einzelereignis ein solches Medienecho aus, wie die Toetung von Al-Kaida-Chef Osama bin Laden durch US-Soldaten in Pakistan. Kaum eine deutsche Zeitung, die am Dienstag ueber den verhassten Terroristen und seinen Tod nicht auf mehreren Seiten und ressortuebergreifend berichtete. Die Titelseiten gehoerten dem Mann ohnehin, der zur Symbolfigur des islamistischen Terrors wurde. (zu dapd-Text) Foto: Steffi Loos/dapd

Sipas të dhënave të shumë mediave amerikane Pakistani do t'u lejojë hetuesve amerikanë të kenë kontakt direkt me tri të vejat e bin Ladenit. SHBA shpresojnë që nga hetimet të marrin informacione për aktivitetet e Al Kaidës dhe sidomos për përkrahësit e mundshëm të bin Ladenit në Pakistan.

Të vejat, një jemenite dhe dy gra nga Arabia Saudite, u arrestuan gjatë ndërhyrjes së njësisë speciale amerikane në pronën e bin Ladenit në qytetin pakistanez Abottabad me 2 maj. Ato mbahen të arrestuara nga forcat pakistaneze të sigurisë. SHBA supozojnë se shefi i Al-Kaidës ka mundur të qëndrojë i fshehur për vite me rradhë në Abottabad vetëm me ndihmën e personave të tretë. Presidenti i SHBA-së Barack Obama kërkoi nga Pakistani një sqarim të plotë.

Women walks back to home after viewing a house, seen in background, where al-Qaida leader Osama bin Laden was caught and killed in Abbottabad, Pakistan, on Tuesday, May 3, 2011. Local residents showed off small parts of what appeared to be a U.S. helicopter that Washington said malfunctioned and was disabled by the American commando strike team as they retreated, while Pakistan's leader on Tuesday denied suggestions that his country's security forces had sheltered Osama bin Laden. (AP Photo/Anjum Naveed)

Kryeministri i Pakistanit, Yousaf Raza Gilani, hodhi poshtë spekullimet për bashkëpunimin e mundshëm të shërbimit sekret ISI, apo agjenturave të tjera me bin Ladenin. Akuza të tilla janë "absurde", tha ai. ISI dhe udhëheqja e ushtrisë kanë besimin dhe mbështetjen e plotë të qeverisë, tha kryeministri përpara parlamentit në Islamabad. Për më tepër lufta kundër terrorizmit ka "prioritet kombëtar". ISI ka pasur në të kaluarën kontakt të përsëritur me grupet militante. Supozimet, se shërbimi ka edhe lidhje me bin Ladenin, janë përsëritur shumë vitet e fundit.

Gilani: SHBA ka cënuar sovranitetin shtetëror të vendit

Në të njëjtën kohë Gilani pranoi edhe gabime të forcave të sigurisë. Ato nuk kanë qenë në gjendje të identifikojnë vendndodhjen e Bin Ladenit: "Por ky nuk është vetëm dështimi ynë, por edhe dështimi i shërbimeve sekrete të kësaj bote."

A handout photograph released by the Press Information Department on 09 May 2011 shows Pakistan's Prime Minister Yusuf Raza Gilani briefing the parliamentarians on the US raid that killed Osama bin Laden, in Islamabad, Pakistan 09 May 2011. Pakistani Prime Minister Yousuf Raza Gilani, while briefing the parliament for the first time on the Osama bin Laden issue on 09 May said that Pakistan's intelligence agencies failed to track down the al-Qaeda chief Osama bin Laden in the garrison city of Abbottabad. Al-Qaeda founder and leader Osama Bin Laden was killed on 01 May in Abbottabad, Pakistan by US forces. EPA/PRESS INFORMATION DEPARTMENT / HANDOUT ATTENTION EDITORS: BEST QUALITY AVAILABLE HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES +++(c) dpa - Bildfunk+++

Yusuf Raza Gilani


Gilani kritikoi ashpër se qeveria e tij nuk ka qenë e informuar për operacionin e njësive elitë amerikane kundër Osama bin Laden. Në këtë mënyrë SHBA kanë cënuar sovranitetin shtetëror të vendit. Kryeministri u kërkoi amerikanëve që të jenë të kujdesshëm me veprime të mëtejshme të njëanshme. Në qoftë se do të vihen në shënjestër institucione të rëndësishme strategjike (si centralet bërthamore), Pakistani ka të drejtë "që të kundërgodasë me të gjithë fuqinë". "Askush nuk duhet të nënvlerësojë vendosmërinë dhe aftësitë e kombit dhe të forcave të armatosura, për të mbrojtur vendin tonë", deklaroi Gilani.

SHBA nuk do të kërkojë falje për aksionin në Pakistan

Qeveria amerikane e kundërshtoi këtë kritikë. Presidenti Obama ka qenë i bindur për të "drejtën" në operacionin në Abbottabad të Pakistanit, si dhe për "domosdoshmërinë", tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Jay Carney, në Uashington. SHBA nuk do të kërkojnë falje për këtë aksion. Ndërkohë në SHBA ka shpërthyer një debat i ri për kampin e të burgosurve Guantanamo, pasi të burgosurit, të dyshuar për terrorizëm, nën presionin e metodave të rënda të marrjes në pyetje kanë nxjerrë informacione të rëndësishme në lidhje me bin Ladenin. Prandaj republikanët në opozitë kërkuan, që të mos mbyllet burgu i ngritur nga paraardhësi i Obamës George W. Bush pas sulmeve të 11 shtatorit 2001. Ministri amerikan i Drejtësisë, Eric Holder, e kundërshtoi këtë. Guantanamo do të mbyllet siç është planifikuar, tha Holder gjatë një vizite në Paris. Ai tha se nuk beson, që vdekja e bin Ladenit mund të ndikojë në ndonjëfarë mënyre në momentin e mbylljes së kampit.

Autor: dpa/Angjelina Verbica
Redaktor: Pandeli Pani