1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

SHBA do të lirojë të burgosur të Guantanamos

Qeveria amerikane ka publikuar papritur listën e të burgosurve që ndodhen në kampin burg të Guantanamos, të cilët sipas saj mund të lirohen. Arsyeja, rrethanat kanë ndryshuar.

default

Camp Delta Guantanamo

Ministria amerikane e drejtësisë bëri të ditur emrat e 55 të burgosurve, të cilët do dërgohen në vendet e tyre. Njoftimi erdhi papritur, meqenëse në vitin 2009 ministria pati njoftuar se nuk do të përmendë detaje për të burgosurit që ndodhen në burgun amerikan në Kubë. Në atë kohë kjo u argumentua duke thënë se një hap i tillë do të dëmtonte marrëdhëniet diplomatike me vendet që do të pranonin të burgosurit.

Publikimi i listës u përshëndet nga organizatat që ndihmojnë të burgosurit, sepse kjo kontribuon në "transparencë". Organizata ndërkombëtare Organisation Amnesty kërkoi që "55 të burgosurit e përmendur të dërgohen menjëherë në vende që i njohin të drejtat e tyre". Shtete që i pranojnë vullnetarisht nuk ka për të gjithë të burgosurit e Guantanamos.

Militärtribunal Guantanamo USA

Gjykata ushtarake Guantanamo

Më shumë se 160 të burgosur

Mbas sulmeve terroriste të 11 shtatorit 2001, qeveria amerikane e presidentit George W. Bush ngriti në Guantánamo një kamp burg për njerëzit e akuzuar për terrorizëm dhe për luftëtarët talibanë. Që nga ajo kohë, sipas të dhënave të organizatës për të drejtat e njeriut Human Rights Watch në kamp kanë qëndruar më shumë se 770 të burgosur. Kampi i ngritur në një bazë ushtarake amerikane është kritikuar ndërkombëtarisht për shkak të torturave dhe keqtrajtimeve të të burgosurve. Aktualisht atje mbahen 167 të burgosur. Gati gjysma e të burgosurve janë nga Jemeni, pjesa tjetër janë afganë, algjerianë dhe saudo-arabë.

Presidenti amerikan Barack Obama pati premtuar në fushatën elektorale të para katër vjetëve se do ta mbyllte kampin një vit pas zgjedhjes. Por nuk e arriti këtë për shkak të kundërshtimeve të Kongresit.

 • Data 22.09.2012
 • Autor afp, dapd / Aida Cama
 • Fjalët kyç Guantanamo, lirim
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/16Cgt
 • Data 22.09.2012
 • Autor afp, dapd / Aida Cama
 • Fjalët kyç Guantanamo, lirim
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/16Cgt