Serbia publikon emrat e të rënëve në luftëra 1991-1995 & Malazezët dhe shqiptarët diskutojnë mundësinë e kalimit të kufirit vetëm me letërnjoftime | Hapat | DW | 23.04.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Serbia publikon emrat e të rënëve në luftëra 1991-1995 & Malazezët dhe shqiptarët diskutojnë mundësinë e kalimit të kufirit vetëm me letërnjoftime

1. Në Beograd, u prezantua një listë me emrat e qytetarëve të Serbisë dhe Malit të Zi, të cilët janë zhdukur ose janë vrarë në konfliktet e armatosura në Bosnje-Hercegovinë, Slloveni dhe Kroaci. Me këtë për herë të parë praktikisht pranohet përfshirja e tyre në luftëra. Zharka Radoja më gjerësisht.

2. Pika e kalimit kufitar që lidh Malin e Zi me Shqipërinë, Sukobine- Muriqan ështe kufiri më i frekunentuar midis dy vendeve. Gajtë vitit 2010 këtë pikë të përbashkët kufitare të vetmen e këtij lloji ne Ballkan e kanë kaluar rreth 300 mije qytetarë . Mirëpo për tu lehtësuar qarkullimi nga te dyja anët e kufirit, zyrtarë të të dyja vendeve po bisedojnë rreth mundësisë së kalimit të kufirit vetëm me letërnjoftim .Vera Katana.

 • Data 23.04.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/112xv
 • Data 23.04.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/112xv