Serbia fajëson Unmikun dhe Kforin për situatën në Mitrovicë | Ballkani | DW | 17.03.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Serbia fajëson Unmikun dhe Kforin për situatën në Mitrovicë

Pala serbe pohon se përgjegjësinë për shkallëzimin e dhunës në veri të Mitrovicës e mbanë faktori ndërkombëtar. Kërkohet lirimi i të arrestuarve dhe paralajmërohet nga rreziku u keqpërdorimit të serbëve të Kosovës.

default

Policia në Mitrovicë


Burimet serbe thonë se situata në Mitrovicë është e qetë, por mjaft e tendosur. Qindra serbë kanë vazhduar protestat, edhe pas tërheqjes së policisë ndërkombëtare dhe ndërprerjes së konflikteve. Ministri serb, Sllobodan Samarxhiq u premtoi demonstruesve në Mitrovicë se "Serbia do t'i mbrojë serbët e Kosovës". Ai akuzoi ndërkombëtarët për mungesë durimi dhe shkallëzimin e gjendjes, duke shtuar se Serbia do të insistojë në sqarimin e plotë të situatës.

"Do të rezistojmë si njerëz, si shtet dhe të krishterë. Duhet të merremi vesh dhe të vazhdojmë protestat e qeta. Para gjykatës do të presim deri në lirimin e të gjithë të arrestuarve", tha Samarxhiq.

Sekretari i shtetit në ministrinë për Kosovë, Dushan Prorokoviq e quajti ndërhyrjen e Unmikut dhe Kforit një "aksion brutal kundër serbëve të paarmatosur". Ndërsa ministri i drejtësisë, Dushan Petroviq ka kërkuar prej shefit të Unmikut, Joachim Rücker lirimin e serbëve të arrestuar.

Kryeministri në detyrë, Vojisllav Koshtunica kritikoi ashpër Unmikun dhe Kforin, të cilëve u ka dërguar edhe një notë proteste. "Një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare ka vendosur që kundër Serbisë të përdorë politikën e dhunës, dhe atë pikërisht në përvjetorin e trazirave të 17 marsit", theksoi Koshtunica, duke shtuar se ka nisur këshillimet me Rusinë, për një reagim të përbashkët.

Presidenti Boris Tadiq kumtoi se "reagimi kaq i ashpër dhe përdorimi i dhunës së tepërt në përvjetorin e katërt të një prej pogromeve më të mëdha të popullit serb, mund të çojë deri tek shkallëzimi i dhunës në mbarë Kosovën."

Tadiq kërkoi prej serbëve në Kosovë që të mos provokojnë përdorimin e dhunës prej ndërkombëtarëve. Gjatë protestave në Mitrovicës, demonstruesit disa herë brohorisnin edhe kundër presidentit Tadiq, që për analistët serbë është dëshmi i mjaftueshme se Kosova sërish do të keqpërdoret për qëllime elektorale.

Analisti ushtarak, Aleksandar Radiq fajësoi "bllokun patriotik" në Beograd, për nxitjen e agresivitetit dhe dhunës kundër faktorit ndërkombëtar në Kosovë. "Mbështetja e demonstruesve nuk është e mirë dhe mund të çojë deri tek spirala e dhunës dhe jo gjetja e zgjidhjes", theksoi Radiq. Edhe kryetari i forumit për raporte etnike, Dushan Janjiq ka bërë thirrje për qetësimin e situatës, me fjalët se "ky është një provim historik për të gjithë ata që jetojnë në Kosovë dhe synojnë paqën, stabilitetin, bashkëpunimin dhe sigurinë në Ballkanin perëndimor."

 • Data 17.03.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/DQIS
 • Data 17.03.2008
 • Autor Bahri Cani
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/DQIS