Rumani: Opozita bën thirrje për bojkotimin e referendumit | Evropa | DW | 25.07.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Evropa

Rumani: Opozita bën thirrje për bojkotimin e referendumit

Opozita në Rumani ka bërë thirrje për të bojkotimin e referendumit, në të cilin do të vendoset për heqjen nga posti të presidentit Traian Basescu.

Komisioni Evropian ka reaguar jashtëzakonisht ashpër duke e akuzuar qeverinë Ponta për mospërfillje të rregullave demokratike

Komisioni Evropian ka reaguar jashtëzakonisht ashpër duke e akuzuar qeverinë Ponta për mospërfillje të rregullave demokratike

Opozita në Rumani ka bërë thirrje për të bojkotimin e referendumit, në të cilin do të vendoset për heqjen nga posti të presidentit Traian Basescu. Rumunët "nuk duhet të marrin pjesë në këtë maskaradë", tha të martën Vasile Blaga i Partisë Liberal- Demokratike. Sipas sondazheve të fundit 68 përqind e rumunëve do të votojnë ditën e dielë për largimin e Basescut, por që vendimi të jetë i vlefshëm në votime duhet të marrin pjesë 50 përqind e votuesve.

"Shkeljet e vazhdueshme" të partisë Socialdemorkatike në pushtet nuk mund të durohen më, tha Blaga. Ai njoftoi dërgimin e një vëzhguesi në çdo qendër votimi për pë penguar manipulimet e mundshme. Opozita druhet se votat mund të jepen dy herë, pas vendimit që mori qeveria për krijimin e qendrave shtesë të votimin në hotele dhe restorante.

Members of the parliament vote on procedural issues during a special session to vote on impeaching Romanian President Traian Basescu, not seen, in Bucharest, Romania, Friday, July 6, 2012. The governing coalition has vowed to go ahead with a vote to impeach President Traian Basescu, as the European Union expressed concern about Romania's rule of law. If Parliament suspends Basescu, there will be a referendum within 30 days.(Foto:Vadim Ghirda/AP/dapd)

Rumänien Abstimmung Amtsenthebung Traian Basescu

Betejë mes baronëve të dy kampeve për pushtet

Referendumi për fatin e Basheskut është kulmi i luftës së hidhur për pushtet në mes të shumicës aktuale social-liberale në pushtet dhe mbështetësve të presidentit. Në fakt kjo është "betejë mes baronëve të dy kampeve", thotë publicisti dhe historiani nga Universiteti i Kluzhit Ovidiu Pecican për luftën për pushtet. Megjithatë, qeveria i ka shkelur  pa mëshirë rregullat e lojës demokratike.

Qeveria rumune përbëhet nga një aleancë treshe mes "Bashkimit Social Liberal" (USL), që përfshin ndër të tjera, Partinë Social Demokratike (PSD). Pas vitit 1989 kjo qe një rezervuar për krerët shërbimit sekret dhe ish-partisë të kohës së diktaturës së Çausheskut. Kjo aleancë arriti shumicën në fund të prillit, kur disa deputetë partish të tjera kaluan në radhët e USL-së.

Ndryshimi i pushtetit për shkak të kalimit të deputetëve nga një parti në tjetrën apo formimi i aleancave të reja partiake janë një praktikë e zakonshme në Rumani, sidomos në periudhën e fundit përpara zgjedhjeve, kur deputetët kalojnë shpejt në anën e fituesit të mundshëm të zgjedhjeve të ardhshme.

Kritika nga BE

epa03298338 Romanian President Traian Basescu makes a goodbye sign with his hand after addressing for the last time the parliament assembly, during the impeachment vote procedures at the Parliament House, in Bucharest, Romania, 06 July 2012. Basescu faced a vote on impeachment proceedings, over allegations of exercising excessive authority, in a move expedited by Prime Minister Victor Ponta. The two archrivals, from different political parties, have been locked in a power struggle that has drawn thousands of Romanians onto the streets to demonstrate for one side or the other. President Basescu gets suspended after the votes count, with 256 positive votes from a total of 374 parliament members participants. Crin Antonescu (unseen) is the interim president of Romania, according to the Constitution. EPA/ROBERT GHEMENT

Rumänien Traian Băsescu

Mandati i presidentit përfundon në vitin 2014. Po USL nuk do të presë kaq gjatë deri në marrjen e plotë të kontrollit në vend. Pa kaluar as tre javë në pushtet qeveria e kryeministrit Viktor Ponta filloi  në fund të qershorit përgatitjet për shkarkimin e presidentit. Që të mos ndodhte ndonjë gjë e paparashikuar, me dekret u cunguan kompetencat e Gjykatës Kushtetuese dhe u ndryshua ligji për referendumet.

Përveç kësaj u ndryshuan edhe kryetarët e dy dhomave të parlamentit dhe Avokati i Popullit. Më 6 Korrik me një shumicë parlamentare u miratua më në fund pezullimi i presidentit. Kjo gjë tani pritet të konfirmohet të dielën (29 korrik) në një referendum.

Qeveria e Pontas dhe presidenti i përkohshme Crin Antonesku nuk e kishin pritur se veprimet e tyre do të kishin një jehonë katastrofale brenda dhe jashtë vendit. Në Rumani shumë opinionistë dhe intelektualë, madje edhe kritikë të presidentit Traian Bashesku, i quajnë këto veprime "puç" ose "një lloj grusht shteti".

epa03244908 Romanian prime minister Victor Ponta addresses the media during a common press conference held together with his polish counterpart Donald Tusk, not pictured, at the end of the EU summit named ''EU Friends of Cohesion, at Parliament Palace in Bucharest, Romania, 01 June 2012. The European UnionOs cohesion policy is focused on reducing the economic and social disparities between regions through the use of financial instruments that would help implement development goals. Prime ministers and high level representatives from siixteen EU member states attend the meeting to discuss the situation in Greece as well as future fiscal and economic policies. EPA/ROBERT GHEMENT +++(c) dpa - Bildfunk+++

Victor Ponta

Komisioni Evropian ka reaguar jashtëzakonisht ashpër duke e akuzuar qeverinë Ponta për mospërfillje të rregullave demokratike dhe ligjit dhe duke kërcënuar me sanksione të ashpra Rumaninë, përfshi edhe heqjen e të drejtës të votës për Rumaninë në organet e BE-së. Vendi për momentin është nën vëzhgimin e fortë të BE-së, anëtarësimi në zonën Shengen, është një herë për një herë një vizion i largët.