Rubrika Hapat: Festimi i njëvjetorit të pavarësisë në Kosovë dhe situata aktuale e mediave në Serbi dhe Bosnje | Hapat | DW | 14.02.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Rubrika Hapat: Festimi i njëvjetorit të pavarësisë në Kosovë dhe situata aktuale e mediave në Serbi dhe Bosnje

Intervistë me kryebashkiakun e Mitrovicës, Bajram Rexhepi; problemet me të cilat ndeshen gazetarët në Serbi e Bosnje e Hercegovinë

1. Të martën, më 17 shkurt Kosova feston njëvjetorin e shpalljes së pavarësisë. Sipas kryetarit të komunës, z. Bajram Rexhepi strukturat politike dhe ato të sigurisë janë të gatshme për menaxhimin e situatës gjatë ditëve në vijim. Në një bisedë me programin tonë, zoti Rexhepi fillimisht njofton mbi përgatitjet e bëra si në nivelin qendror ashtu dhe atë lokal për festimin e njëvjetorit të pavarësisë.

2. Gazetarët dhe gazetaria pas viteve 90-të janë keqpërdorur në masë për qëllime lufte dhe nxitjen e urrejtjes midis popujve të ish - Jugosllavisë. Për gjendjen e mediave në Serbi dhe Bosnje - Hercegovinë, Bahri Cani bisedoi njëkohësisht me profesorin serb të gazetarisë, Mirolub Radojkoviq dhe Koordinatorin e Qendrës Mediatike në Bosnje - Hercegovinë, Amer Xhihana.

Audio dhe video për temën

 • Data 14.02.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/GuBk
 • Data 14.02.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/GuBk