Rezultati i zgjedhjeve parlamentare në Kroaci ende i paqartë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 26.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Rezultati i zgjedhjeve parlamentare në Kroaci ende i paqartë

Pas zgjedhjeve parlamentare në Kroaci është plotësisht e paqartë se kush do të jetë forca që do të qeverisë vendin në të ardhmen. Si Unioni Demokratik i kryeministrit aktual Ivo Sanader ashtu edhe socialdemokratët në opozitë deklarojnë se kanë fituar zgjedhjet. Nëse merren për bazë shifrat të dyja partitë mund të krijojnë kabinetin e ri me ndihmën e partnerëve në koalicion. Një rol kyç pritet të kenë partitë e vogla një pjesë e të cilave ende nuk kanë deklaruar se cilën forcë do të mbështesin. Shumë qytetarë kroatë bëjnë përgjegjëse udhëheqjen në Zagreb për mangësi në standartin e jetesës dhe në luftën kundër korrupsionit. Socialdemokratët me kandidatin e tyre për postin e kryeministrit Ljubo Jurcic premtuan në fushatën elektorale impulse për ekonominë dhe kundër papunësisë së lartë. Në politikën e jashtme nuk ka thuajse fare ndryshime në programet mes dy partive të mëdha. Të dyja synojnë anëtarësimin e Kroacisë në BE dhe NATO.

 • Data 26.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CT7Z
 • Data 26.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CT7Z