Reforma ekonomike në Korenë e Veriut? | Bota | DW | 25.09.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Reforma ekonomike në Korenë e Veriut?

Një sesion i dytë parlamentar i pazakontë që zhvillohet sot (25.09) në Korenë e Veriut po ushqen spekulime për reforma ekonomike në vendin e izoluar. Por ekspertët paralajmërojnë ndaj optimizmit të tepruar.

Koreja e Veriut është një nga vendet më të varfëra të botës. Energjia elektrike dhe infrastruktura mungojnë. Sipas Kombeve të Bashkuara në vitin 2011 pothuajse një në katër koreanoveriorë, pra rreth gjashtë milionë, qenë të kërcënuar nga uria.

Që kjo nuk mund të shkojë më kështu duket se e ka marrë vesh edhe qeveria e Koresë së Veriut. Koreja e varfëruar e Veriut ka përpara reformat më të gjera ekonomike prej dekadash, njoftoi kohët e fundit agjencia Reuters duke cituar informacione të brendshme.

ADDS DATE - In this Wednesday, July 25, 2012 photo released by the Korean Central News Agency (KCNA) and distributed in Tokyo by the Korea News Service Thursday, July 26, 2012, North Korean leader Kim Jong Un, center, accompanied by his wife Ri Sol Ju, right, waves to the crowd as they inspect the Rungna People's Pleasure Ground in Pyongyang. (Foto:Korean Central News Agency via Korea News Service/AP/dapd) JAPAN OUT UNTIL 14 DAYS AFTER THE DAY OF TRANSMISSION

Kim Jong Un

Për herë të dytë që nga ardhja në pushtet e Kim Jong Un, i cili nuk është as 30 vjeç, parlamenti i Koresë së Veriut do të mblidhet sërish më 25 shtator. Zakonisht parlamenti mblidhet vetëm një herë në vit për të miratuar vendimet e udhëheqjes së partisë. Por këtë herë ai ndoshta mblidhet për më shumë. Në Korenë e Jugut spekulohet se anëtarët e parlamentit të Koresë së Veriut mund të miratojnë në këtë takim një numër ligjesh për reforma ekonomike.

Eksperti për Korenë e Veriut, Rüdiger Frank, nga Universiteti i Vjenës ishte disa ditë para kësaj mbledhjeje të posaçme të parlamentit të Koresë së Veriut në vend dhe mendon se është mjaft e mundur që në të të shpallen vendime të rëndësishme strategjike: "Mund të merren shumë vendime që kanë të bëjnë me personelin. Mund të kemi një ndryshim të kushtetutës. Sigurisht që të mundshme janë edhe masa politike ekonomike."

Në Korenë e Veriut po shtohen investimet kineze. Krijimi i kushteve të nevojshme që përmbajnë elemente bazë të ekonomisë së tregut ishin dhe në fokus të bisedimeve koreanoveriore-kineze në muajin gusht në Pekin. Dhe sigurisht, Koreja e Veriut i ndjek me vëmendje se çfarë ndodh në Kinë, vendin e vetëm mik dhe fqinjë.

North Korean leader Kim Jong-un (R), flanked by his uncle North Korean politician Jang Song-thaek, leaves a military parade to mark the birth anniversary of the North's late leader Kim Jong-il in Pyongyang, in this February 16, 2012 file photo taken by Kyodo. North Korean leader Kim Jong-un's uncle and the man seen as the power behind the young and untested dictator went to Beijing on Monday in the latest signal that the reclusive state is looking seriously at ways to revive its broken economy. Mandatory Credit REUTERS/Kyodo/Files (NORTH KOREA - Tags: POLITICS OBITUARY) FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. MANDATORY CREDIT. JAPAN OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN JAPAN. YES

Takime koreanoveriore-kineze

"Bazuar në shembullin e Kinës, Koreja e Veriut beson se ka mundësi që të ketë edhe një ekonomi funksionale, edhe diktaturë dhe që monopoli i partisë në pushtet të ruhet të paktën për një kohë të gjatë. Kina është interesante edhe nga pikëpamja teknike, sepse Korea e Veriut mund të kopjojë teknika të caktuara, të tilla si, për shembull, krijimi i zonave të posaçme ekonomike." - mendon Frank.

Gjithësesi elitat politike dhe ushtarake në Korenë e Veriut janë kundër reformave të gjera. Prandaj edhe pas mbledhjes së posaçme të parlamentit koreanoverior është e vështirë të thuhet se në ç'drejtim do të ecë ky vend.