Reagimet serbe pas dënimit të Gjorgjeviqit / Bashkimi Evropian, Serbia dhe Tribunali i Hagës / Marrëdhëniet serbo-kroate | Hapat | DW | 26.02.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Reagimet serbe pas dënimit të Gjorgjeviqit / Bashkimi Evropian, Serbia dhe Tribunali i Hagës / Marrëdhëniet serbo-kroate

1. Pas dënimit të Vllastimir Gjorgjeviqit dhe ish udhëheqësve tjerë të lartë politikë, ushtarakë dhe policorë në Tribunalin e Hagës edhe një herë u dëshmuan krimet e forcave serbe në Kosovë dhe planet për spastrime etnike. Por a do të thotë kjo se në Hagë është mbyllur kapitulli i krimeve në Kosovë? Ivica Petroviq.

2. Nëse dëshiron të fitojë statusin e kandidatit për anëtarësim dhe të fillojë bisedimet për integrim në Bashkimin Evropian, Serbia duhet të kryejë një varg reformash. Aty bën pjesë edhe bashkëpunimi me Tribunalin e Hagës për krime lufte në ish Jugosllavi. Në këtë pikë dallojnë mendimet se çfarë do të thotë "bashkëpunim i plotë" me Hagën. Marina Maksimoviq informon nga Brukseli.

3. Problemet në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kroacisë ekzistojnë, por vërehet gjithnjë e më shumë se trendi i normalizimit është në rritje. Megjithatë mes kroatëve dhe serbëve nuk ka shumë raste të bashkëjetesës. Dinko Gruhonjiq më gjerësisht.

 • Data 26.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/R4VD
 • Data 26.02.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/R4VD