Reagimet pas rezolutës së Këshillit të Evropës për raportin Marty | Ballkani | DW | 26.01.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Reagimet pas rezolutës së Këshillit të Evropës për raportin Marty

Miratimi në Këshillin e Evropës i rezolutës për raportin e Dick Marty-t, ka shkaktuar reagime të ndryshme në Prishtinë, Beograd dhe qarqet ndërkombëtare.

default

Marty: tani e kanë radhën organet e drejtësisë të zbardhin faktet.

Dick Marty pohoi, se tani e kanë radhën organet e drejtësisë për të zbardhur deri në fund të vërtetën për krime dhe trafikim me organe njerëzore. Por ai kërkon sigurinë e plotë të dëshmitarëve. Ushtruesi i detyrës së presidentit të Kosovës, Jakup Krasniqi, premtoi mbështetjen e plotë të institucioneve kosovare lidhur me rezolutën, e cila kërkon bashkëpunimin e plotë të autoriteteve të Prishtinës, Tiranës, Beogradit dhe bashkësisë ndërkombëtare.

Kosova premton bashkëpunim pa rezerva

"Kosova është e gatshme të përballet me këto akuza dhe jemi të interesuar që e vërteta të zbardhet deri në fund, edhe në qoftë se është shumë e dhimbshme", deklaroi Krasniqi.

Ai shpreson se rezoluta nuk do të ketë ndonjë ndikim në pozitën politike të Kosovës. Ministi kosovar i Arsimit Enver Hoxhaj, pranon se imazhi i Kosovës është dëmtuar me miratimin e raportit të Dick Marty-t dhe rezolutës. Por edhe ai gjatë qëndrimit në Strasburg premtoi bashkëpunimin e plotë me autoritetet e Eulex-it, për të zbardhur deri në fund të vërtetën dhe, siç u shpreh ai, për të hequr përgjithmonë dyshimet për trafikim me organe njerëzore.

Anëtari i delegacionit serb në Këshillin e Evropës, Millosh Aligrudiq, u shpreh i kënaqur me miratimin e kësaj rezolute. "Ana e mirë e rezolutës është, që për viktimat për të cilat bashkësia ndërkombëtare ka heshtur me vite, të flitet edhe në një nivel siç është Asambleja e Përgjithshme e Këshillit të Evropës, dhe këtë familjarët e kanë pritur. Kjo është bërë e mundur vetëm pas ndryshimit të klimës mediatike, të cilën Serbia ende nuk po e shfrytëzon sa duhet", tha Aligrudiq.

Ministri i Brendshëm serb Ivica Daçiq theksoi, se me rëndësi është, që hetimet të fillojnë menjëherë. Ndërsa kryetarja e Parlamentit të Serbisë Sllavica Gjukiq - Dejanoviq pohon, se opinioni serb dhe ai ndërkombëtar pret, që KFOR-i dhe Eulex-i të ndërmarrin masat e duhura për zbardhjen e plotë të së vërtetës mbi pohimet e raportit të Dick Marty.

Rezoluta ka të bëjë me të drejtat e njeriut dhe jo statusin e Kosovës

Të gjitha zhvillimet rreth këtij raporti dhe miratimin e rezolutës në Këshillin e Evropës, gazeta sllovene "Delo" i komenton me këtë titull: "Miratimi i raportit të Dick Martyt është eksploziv". Sipas komentatorit, rezoluta s'ka të bëjë fare me statusin politik të Kosovës, por me të drejtat e njeriut që janë baza e çdo demokracie.

"Kosova natyrisht që e meriton pavarësinë, por Prishtina ka nevojë për të vërtetën e plotë, lidhur me gjërat që përmenden në këtë raport dhe që i ka përmendur edhe ish-kryeprokurorja e Tribunalit të Hagës, Carla del Ponte", konstaton "Delo".

Autor: Bahri Cani (dpa, afp)

Redaktoi: Eliana Xhani

DW.COM

 • Data 26.01.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/105TH
 • Data 26.01.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/105TH