Reagime nga Prishtina për zgjedhjet në Serbi | Ballkani | DW | 21.01.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Reagime nga Prishtina për zgjedhjet në Serbi

Autoritetet në Kosovë thonë se zgjedhjet në Serbi, nuk kanë ndikim në zhvillimet rreth Kosovës dhe si të tilla nuk do të ndikojnë në zgjidhjen e statusit final.

default

Fatmir Sejdiu

Udhëheqësit më të lartë në Kosovë, i kanë cilësuar zgjedhjet presidenciale në Serbi si zhvilllime të një vendi fqinj, që nuk kanë kurrfarë ndikimi në Kosovë. Presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu, thotë se Kosova ka rrugën e saj, se ajo do të bëhet shumë shpejt vend i pavarur dhe se do të ngrejë marrëdhënie të mira me vendet fqinjë, përfshirë edhe Serbinë. Qeveria e Kosovës është shprehur se është e drejtë legjitime e Beogradit, që të interesohet për serbët e Kosovës, mirëpo sa i përket statusit final, Serbia nuk mund të ndikojë në vendimin për pavarësinë e Kosovës. Qytetarët e Kosovës që janë anëtarë të komunitetit serb, morën pjesë në zgjedhjet presidenciale të Serbisë, pasi i bojkotuan më parë zgjedhjet e fundit që u zhvilluan në Kosovë. Ata thonë se nuk dëshirojnë të jenë pjesë e institucioneve kosovare, të cilat sipas tyre kanë qëllim kryesor pavarësinë e Kosovës.
 • Data 21.01.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CvSu
 • Data 21.01.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CvSu