Rasmussen rast problematik- Roli strategjik i Turqisë në Nato | Evropa | DW | 31.03.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Rasmussen rast problematik- Roli strategjik i Turqisë në Nato

Sinjale negative nga Turqia për kandidaturën e kryeministrit të Danimarkës, Anders Fogh Rasmussen, si pasardhës të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jap de Hoop Scheffer.

default

Kryeministri danez, Anders Fogh Rasmussen

Në takimin jubilar të nivelit të lartë, i cili fillon të premten (03.04.) në Baden Baden dhe në Strasburg, shefat e shteteve dhe të qeverive të NATO-s nuk mund të kufizohen në urime të ndërsjella. Edhe në jubileun e saj të 60-të, aleanca ushtarake ndodhet para sfidave të mëdha. Në takim duhet të caktohet për shembull pasardhësi i sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Jap de Hoop Scheffer. Si kandidati me shanse më të mëdha konsiderohet kryeministri i Danimarkës, Anders Fogh Rasmussen. Por në një kohë që ai gjen mbështetje të gjerë në Perëndim, partneri i NATO-s, Turqia ka rezerva. Shkaku: shumë myslimanë vazhdojnë ta asociojnë Rasmussenin me karikaturat e Muhametit, të cilat u botuan më 2006 në një gazetë daneze. Gunnar Këhne për rolin e partnerit të NATO-s, Turqi.

A do ta bllokojë Turqia kandidaturën e Anders Fogh Rasmussenit?

Sinan Ülgeni ka këto ditë shumë telefonata nga gazetarë danezë. Ata duan të dinë nga specialisti i Stambollit për politikën e sigurisë, nëse do ta bllokojë Turqia kandidaturën e Anders Fogh Rasmussenit për postin e sekretarit të përgjishëm të NATO-s. Ankaraja ka rezerva për kryeministrin danez, sepse Rasmussen-i refuzoi të artikulojë kritika për karikaturat e Muhametit në gazetat daneze. Si, pyet Ülgeni, kërkon të arrijë NATO-ja me këtë politikë personeli simpati në vendet myslimane, p.sh. në Afganistan? Aleanca do t'i vinte pikëpyetje faktorit të krijimit të besimit, të rëndësishëm për shtetin mysliman anëtar, Turqinë:

"Për NATO-n është një plus i madh pasja me vete e Turqisë. Kjo del në pah aktualisht në Afganistan. Kjo bëhet e qartë po të krahasosh me njëra-tjetrën punën e ekipeve të rindërtimit të trupave ISAF në provincat e ndryshme. Ushtarët turq punojnë në një ambjent shumë më pak armiqësor, se sa të tjerët."

Türkei Abdullah Gül lehnt Anders Fogh Rasmussen als Nato Chef ab

Presidenti i Turqisë Gul tha të dielën, 29 mars, se Ankaraja nuk ka asgjë kundër Rasmussenit ndërsa kryeministri Erdogan tha se ka një kundërshtim të fortë nga kombet arabe

Sipas Ülgenit, edhe në misionin në Kosovë për NATO-n është përparësi që ka në radhët e saj ushtarë turq në kuadër të KFOR-it, në fillim ata u pritën madje me brohori prej shqiptarëve. Turqia ka qenë gjithmonë një aleat i besueshëm. Orientimi drejt Perëndimit, i urdhëruar nga themeluesi i shtetit Atatürk, e çoi vendin që më 1952 në Aleancën Transatlantike. Deri në fund të Luftës së Ftohtë, forcat e armatosura turke qëndronin në kufirin më të gjatë direkt midis NATO-s dhe BS të atëhershëm. Sot Turqia ndodhet në prag të rajoneve të krizës Kaukaz dhe Lindje e Afërme dhe është pozicionuar mbi korridore të rëndësishme të gazit dhe të naftës, që shkojnë në Evropë. Me sy kritikë shihet në Perëndim megjithatë pozicioni i fortë i ushtrisë në Turqi. Shefi i shtabit të përgjithshëm është më i fuqishëm se ministri i mbrojtjes dhe në dekadat e shkuara gjeneralët u ndienë disa herë të thirrur që ta mbrojnë vendin me anë të puçeve ushtarake prej atyre, që konsideroheshin rreziqe. Por Sinan Ülgeni mendon se gjendja ka ndryshuar disi:

"Turqia është sot një shtet demokratik, në të cilin roli i ushtrisë nuk është kaq dominues. Rëndësia e çështjeve të sigurisë mbetet në publik hë për hë më e madhe se te shtetet e tjera anëtare të NATO-s, për shkak të pozitës gjeografike të vendit".

Meqenëse janë fuqia e dytë ushtarake në aleancë, turqit nuk duan që t'i nxjerrin pa e zgjatur jashtë, kur merren vendime.Vërtet që pas grindjeve nacionalistët turq bëjnë temë bisede alternativa ndaj BE dhe NATO-s, si për shembull një afrim më të madh me Rusinë. Por këto mendime janë në minoritet, thotë Sinan Ülgeni, anëtarësia në NATO mbetet një kolonë mbështetëse e politikës së jashtme turke.

Autor: Gunnar Köhne/Auron Dodi

Redaktoi: Angjelina Verbica

 • Data 31.03.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/HNNL
 • Data 31.03.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/HNNL