Rënia e diktatorit Mubarak | Bota | DW | 02.02.2012
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Bota

Rënia e diktatorit Mubarak

Ndryshimet në Egjipt

I ndodhur përballë protestave të mëdha dhe të vazhdueshme, presidenti egjiptian Husni Mubarak është larguar në shkurt të vitit 2011 nga pushteti. Për 30 vjet „faraoni“, siç e quajnë shumica e egjiptianëve, sundoi me dorën e e hekurt Egjiptin. Si në politikë ashtu edhe në ekonomi, asgjë nuk bëhej pa dijeninë e klanit të Mubarakut. Kundërshtarët e tij Mubaraku i përndiqte, i torturonte ose i vriste. Në vazhdim kronologjia e ngjarjeve që sollën ndryshimin në Egjipt.

DW.COM

 • Data 02.02.2012
 • Autor Esat Ahmeti
 • Fjalët kyç egjipt, kthesa
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/13vKQ
 • Data 02.02.2012
 • Autor Esat Ahmeti
 • Fjalët kyç egjipt, kthesa
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/13vKQ