Qeveria e provincës kurde në Irakun e Veriut propozoi bisedime katërpalëshe për konfliktin me Turqinë | Gjermania - Tregu i punës | DW | 05.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Qeveria e provincës kurde në Irakun e Veriut propozoi bisedime katërpalëshe për konfliktin me Turqinë


Për të qetësuar konfliktin midis Turqisë dhe kryengritësve të partisë së ndaluar punëtore kurde, PKK, qeveria e provincës kurde në Irakun e Veriut propozoi bisedime katërpalëshe. Shefi i qeverisë rajonale, Neshirvan Barsani, tha se duhet të ketë një zgjidhje diplomatike. Prandaj ai mbështet bisedimet midis Ankarasë, Bagdadit, Uashingtonit dhe qeverisë së tij në Erbil. Kryeministri turk Rexhep Taip Erdogan i akuzoi para pak kohësh SHBA dhe Irakun se nuk marrin masa të mjaftueshme kundër kryengritësve të PKK. Ai kërcënoi edhe njëherë tjetër me marshimin e trupave turke. Pas disa orësh Erdogani do të bisedojë në Uashington me presidentin amerikan Bush për konflikitin.
 • Data 05.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C2wP
 • Data 05.11.2007
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/C2wP