Qeveria dhe opozita irlandeze bëjnë reklamë për Evropën | Evropa | DW | 10.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Qeveria dhe opozita irlandeze bëjnë reklamë për Evropën

Dy ditë para referendumit vendimtar për marrëveshjen e re të BE, tri partitë më të mëdha irlandeze kanë bërë thirrje për herë të parë së bashku për të votuar me "po" në referendum.

Irlanda voton pro ose kundër Evropës

Irlanda voton pro ose kundër Evropës

Te qytetarët duhet të mbizotërojë në referendumin e së enjtes arsyeja, bënë të ditur kryetarët e partive Fianna Fail, Fine Gael dhe Labour në Dublin. Kryeministri i Irlandës së Veriut, Brajën Kouen: "Ne e hedhim vështrimin në të gjithë Evropën përreth me gjeometrët tanë. Ne jemi të pozicionuar pozitivisht ndaj Evropës."

Ndërsa drejtuesi i opozitës, Enda Kenny nga partia Fine Gael tha: "Ne ndodhemi në ato udhëkryqe të pushtetit dhe të ndikimit dhe do të jetë vendimi i të gjithë njerëzve të enjten, nëse ne duam të dërgojmë një mesazh, se vazhdojmë të besojmë te Evropa dhe te të qenit në zemër të ndikimit, apo nëse duam të dalim jashtë këtij rrethi."

 • Data 10.06.2008
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/EH3j
 • Data 10.06.2008
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/EH3j