Që nga sot Kosova ka himnin e saj | Ballkani | DW | 11.06.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Që nga sot Kosova ka himnin e saj

Himni i Kosovës titullohet "Evropa", nuk përmban vija melodike të një etnie dhe po ashtu nuk ka tekst. Kjo në mënyrë që himni i Kosovës të jetë i pranuar nga të gjitha etnitë në Kosovë.

Kosovarët festojnë pavarësinë

Kosovarët festojnë pavarësinë

Kuvendi i Kosovës, në një seancë të vecantë, miratoi himnin e Kosovës. Të gjitha grupet parlamentare u pajtuan për propozimin e kompozitorit Mendi Menxhiqi, që është një melodi pa tekst dhe që titullohet "Evropa".

Konkursi për himin e Kosovës ka kohë që ka qenë i hapur. Ishin gjithsej 134 propozime nga Kosova por edhe nga vende jashtë Kosvës. Me miratimin e himnit të Kosovës të titulluar evropa, u kompletuan simbolet e shtetit të Kosovës siç janë edhe stema dhe flamuri, simbole këto që do ta identifikojnë vendin në arenën ndërkombëtare. Simbolet e Kosovës parashihen në pakon e Marti Ahtisarit dhe mbi këtë bazë u miratua edhe himni i Kosovës i cili nuk përmban vija melodike të një etnie sikundër nuk ka tekst. E gjithë në mënyrë që himni i Kosovës të jetë i pranuar nga të gjitha etnitet në Kosovë dhe poashtu të pranohet zyra e përfaqësuesit të BE-së, për Kosovën, Peter Faith. Me miratimin e himnit të Kosovës përfundon edhe faza e parë e miratimit me procedurë të përshpejtuar të 35 pikave të planit të Ahtisarit, para se Kushtetuta e Kosovës të hyjë në fuqi ditën e diel.

 • Data 11.06.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/EHgz
 • Data 11.06.2008
 • Autor Bekim Shehu / Prishtinë
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/EHgz