1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Puç ushtarak në Turqi

Në Turqi ushtria deklaroi se ka marrë pushtetin. Presidenti Erdogan u bën thirrje turqve që të dalin në rrugë e t'u presin rrugën puçistëve. Kryeministri Yildirim deklaroi rezistencë të vendosur.

Pjesë të forcave të armatosura turke deklaruan në orën 23:10 se kanë marrë pushtetin në Turqi, "për të ruajtur rendin demokratik dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut". Më parë kryeministri Binali Yildirim deklaroi në televizion se njësi të ushtrisë kanë nisur një përpjekje për përmbysje.

Yildirim flet për puçin

Yildirim flet për puçin

"Pushteti në Turqi u mor në tërësinë e tij" u bë e ditur në një deklaratë të ushtrisë të lexuar në televizionin NTV. Para aeroportit të Stambollit janë vendosur tanke. Agjencia e lajmeve Anadollu, e afërt me qeverinë tha se shefi i shtabit të ushtrisë turke, Hulusi Aktar është peng i puçistëve.

00:05 "Unë i bëj thirrje popullit turk që të mblidhet në sheshe publike dhe në aeroporte. Unë nuk kam besuar kurrë, se ekziston një pushtet më i madh se i popullit", i deklaroi Presidenti Erdogan stacionit CNN-Türk me telefon. Venndodhja e tij e saktë për momentin nuk dihet. Erdogani tha se puçistët nuk do të kenë sukses.

23:35 Në një deklaratë nga zyra e Presidentit Erdogan thuhet se bëhet fjalë për përpjekje për përmbysje të një pjese të vogël të ushtrisë. "Ky është një sulm kundër demokracisë turke". Turqve u është bërë thirrje të dalin në rrugë. Por ushtria ka shpallur ndërkohë gjendjen e jashtëzakonshme dhe ndalim të gjerë qarkullimi.

23:30 Përpjekja për puç në Turqi ka sipas qarqeve të BE përmasa të mëdha. Pas saj nuk janë vetëm disa forca drejtuese. Ushtria ka marrë kontrollin e aeroportit dhe në vende strategjike në Stamboll, u bë e ditur.

23:20 SHBA dhe Rusia u kanë bërë thirrje qytetarëve të tyre të kenë kujdes dhe të jenë vigjilentë. Ministria e Jashtme e SHBA u kërkoi qytetarëve amerikanë që të mos dalin nga shtëpitë.