Presidenti sirian Bashar al-Asad bën thirrje për një ″dialog kombëtar″ | Bota | DW | 07.01.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Bota

Presidenti sirian Bashar al-Asad bën thirrje për një "dialog kombëtar"

Asad tha se duhet të zhvillohet një "dialog kombëtar" por se nuk do të ketë dialog me një opozitë "kukull të Perëndimit". Ai kërkoi që ndryshimet në Siri të ndodhin "në përputhje me kushtetutën".

Syria's President Bashar al-Assad speaks at the Opera House in Damascus in this still image taken from video January 6, 2013. REUTERS/Syrian TV via Reuters TV (SYRIA - Tags: POLITICS PROFILE TPX IMAGES OF THE DAY) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. SYRIA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN SYRIA

Bashar al-Assad

Në fjalimin e tij të parë publik që prej shtatë muajsh, presidenti sirian Bashar al-Asad bëri thirrje për një "dialog kombëtar", por përjashtoi në të njëjtën kohë një ndryshim të sistemit. Pas përfundimit të operacioneve ushtarake duhet të zhvillohet një "dialog kombëtar", tha Assad në një fjalim të transmetuar të dielën (06.01) në televizionin shtetëror.

In this image taken from video obtained from the Shaam News Network, which has been authenticated based on its contents and other AP reporting, A Free Syrian Army fighter stands on a vehicle as he holds his weapon in Taftanaz village, Idlib province, northern Syria, on Wednesday, Jan. 2, 2013. Rebels attacked a sprawling air base on Wednesday as the opposition expanded its offensive on military airports in an attempt to sideline a major weapon in the hands of President Bashar Assad’s forces. The Observatory said the rebel assault on the Taftanaz base was preceded by heavy shelling of the area, and the fighters appeared to be trying to storm the facility. (Foto:Shaam News Network via AP video/AP/dapd)

Deri tani në Siri kanë vdekur prej luftimeve më shumë se 60.000 vetë.

Sipas presidentit sirian Bashar al-Asad në planin e tij të paqes bën pjesë një konferencë pajtimi me "ata që nuk kanë e kanë tradhtuar Sirinë", e cila do të pasohet nga formimi i një qeverie të re dhe nga një amnisti. "Faza e parë e një zgjidhjeje politike kërkon që forcat rajonale të ndalojnë financimin dhe armatosjen (e opozitës) dhe t'u japin fund operacioneve terroriste dhe kontrollit të kufijve." - tha presidenti sirian Bashar al-Asad në fjalimin e tij.

Presidenti sirian shtoi se deri tani nuk kishte gjetur asnjë "partner" për të vënë në jetë një zgjidhje paqësore. Asad tha se nuk do të ketë dialog me një opozitë "kukull të bërë nga Perëndimi" dhe kërkoi që ndryshimet në Siri të ndodhin "në përputhje me kushtetutën".

Asadi e mbajti fjalimin e tij në Qendrën e Kulturës dhe të Artit në qendër të Damaskut, ku u duartrokit nga qindra dëgjuesi. Në luftën që po vazhdon prej muajsh nuk janë përballë qeveria e tij dhe opozita", tha Asad, "por atdheu dhe armiqtë e tij, popullit dhe vrasësit e tij.".

Syria's President Bashar al-Assad speaks at the Opera House in Damascus in this still image taken from video January 6, 2013. REUTERS/Syrian TV via Reuters TV (SYRIA - Tags: POLITICS PROFILE) NO SALES. NO ARCHIVES. FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS. THIS IMAGE HAS BEEN SUPPLIED BY A THIRD PARTY. IT IS DISTRIBUTED, EXACTLY AS RECEIVED BY REUTERS, AS A SERVICE TO CLIENTS. SYRIA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN SYRIA

Assad gjatë fjalimit të transmetuar të dielën (06.01) në televizionin shtetëror

Gjatë fjalimit të tij Asadi u paraqit si një udhëheqës i madh i popullit. Ai foli para një flamuri gjigand sirian.Turma e mbledhur bërtiti, "Shpirtin dhe gjakun tonë, ne e sakrifikojmë për ty."

Për luftimet e përgjakshme që po zhvillohen prej muajsh mes trupave të Asadit dhe kryengritësve të armatosur si dhe dhunën në vend qeveria e Asadit bën përgjegjës terroristë të armatosur dhe të financuar nga të huajt. Sipas OKB-së deri tani në Siri kanë vdekur prej luftimeve më shumë se 60.000 vetë.