Plavshiq dhe Karagjiq dënohen në Paris / Trajtimi i krimeve të luftës në letërsinë serbe / Vojvodina model për integrimin e romëve | Hapat | DW | 19.03.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Plavshiq dhe Karagjiq dënohen në Paris / Trajtimi i krimeve të luftës në letërsinë serbe / Vojvodina model për integrimin e romëve

1. Një gjykatë e lartë në Paris ka shpallur fajtorë ish udhëheqësit e Republikës Srpska Radovan Karagjiqin dhe Biljana Plavshiqin për vuajtjet e anëtarëve të familjes Kovaç. Ata duhet të paguajnë një dëmshpërblim prej mbi 200 mijë euro. Xhevat Sabljakiq.

2. Në libraritë e Beogradit blerësi shumë shpejt bindet se ende janë të rrallë autorët që trajtojnë me temat nga e kaluara e afërt e Serbisë. Autorët në rajon ka kohë që kanë filluar të mirren me tema që trajtojnë këtë çështje. Përse në Serbi nuk është kështu? Mirko Shvanic dhe Zheljka Bashiq Saviq.

3. Modeli vojvodinas për integrimin e romëve në shoqëri do të prezantohet në të gjitha vendet e Bashkimit Evropian. Komisioni Evropian ka shprehur dëshirën që ai model të jetësohet në mbarë BE-në, thuhet nga qeveria e Vojvodinës. Dinko Gruhonjic.

 • Data 19.03.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RAlR
 • Data 19.03.2011
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/RAlR