Pishtar për Evropën Juglindore? Politika e pushtetit në Hungari, Rumani dhe Serbi | Evropa | DW | 08.08.2012
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Evropa

Pishtar për Evropën Juglindore? Politika e pushtetit në Hungari, Rumani dhe Serbi

Orban në Hungari, Ponta në Rumani dhe tani vendimi i diskutueshëm për Bankën Qendrore në Serbi.

Der Szoborpark (Statuenpark; auch Memento Park) befindet sich im Südwesten der ungarischen Hauptstadt Budapest. Er wurde 1993 eröffnet und umfasst eine von Akos Eleöd gestaltete Sammlung von Denkmälern aus der Zeit des Realsozialismus. Quelle: Wikipedia Copyright: Hungária Koncert Kft ***Anbei die Webseite der Organisation die uns erlaubt hat das gesuchte Foto zu publizieren. Laut Aussagen der Webseitenbetreiber dürfen wir das Foto publizieren weil keine Rechte vorliegen. http://www.hungarianfolk.eu/ Hier ist das Foto zu sehen (das letzte Foto auf der Seite, vor der Google-Karte):http://www.hungarianfolk.eu/static_new/memento.html***

Parku Memento Budapest

Në juglindje të Evropës duket se janë duke u shfaqur karakteristika të një stili të ri politik, me parrulla lapidare dhe besim të tepruar tek vetvetja në përballjen me Brukselin. Fillimi u bë nga kryeministri hungarez.

Ithtarët e kryeministrit hungarez e brohoritën idhullin e tyre më 15 mars, ditën e festës kombëtare në Hungari. Politikani nacional-konservator Viktor Orbán, foli para parlamentit duke iu drejtuar qindramijëra ithtarëve, që e nderojnë me apoteoza sikur të ishte Mesia. Liri do të thotë që ne t'i marrim vetë vendimet për rregullat e jetës sonë. Ne vendosim çfarë është e rëndësishme dhe çfarë jo. Ne nuk kemi nevojë të na shtyjnë si gomarët. Ne duam që Hungaria të rrotullohet rreth interesave të veta. Ne nuk duam të kthehemi në koloni."

Një shpallje lufte ndaj kritikëve brenda dhe jashtë vendit. Kur Orbán flet kështu, qeveria e tij ka mbushur dy vjet që ndodhet në pushtet. Në këto dy vjet Orbán e ka kthyer kthyer Hungarinë përmbys, duke e riorganizuar nga e para. Publicisti Paul Lendvai thotë për të: "Ai është futbollist, që kërkon gjithnjë të shënojë gola. Ai është intolerant, i talentuar dhe i uritur për pushtet."

Në të gjitha postet njerëz besnikë

FILE - In this May 30, 2011 file photo, Hungarian Prime Minister Viktor Orban speaks in Budapest, Hungary. With former Czech president Vaclav Havel being bid farewell in a state funeral Friday, there are signs that his legacy is under attack across the region. Human rights groups, the United States and the EU are particularly concerned about Hungary, where Prime Minister Orban's Fidesz party is stacking the courts in its favor and increasing control of the media as it struggles to consolidate a strong hold on power. (Foto:Bela Szandelszky/AP/dapd)

Viktor Orban

Orbán i ka zënë të gjitha vendet e rëndësishme në politikë dhe në shoqëri me njerëz besnikë të tij. Ai drejton mediat publike me autoritetet e mediave dhe ligjet përkatëse. Qindra gazetarë janë pushuar nga puna. Bankën Kombëtare përpiqet ta fusë në vrazhdë nëpërmjet ligjeve. Makineria e bërjes së ligjeve është grasatuar mirë dhe ndodhet gjithë kohës në lëvizje. Qeveria e tij ka nxjerrë qindra ligje, parlamenti është kthyer në spektator. Kjo bëhet e mundur sepse dy të tretat e parlamentit i ka zënë partia e tij, Fidesz. Ambalazhimi bëhet elokuent dhe me llërët përveshur. "Ata e bëjnë politikën si në këngët popullore. Për ta politika është luftë. Në këtë mënyrë ata kanë anashkaluar BE-në", thotë publicisti dhe kritikuesi i Orbánit, Rudolf Ungváry.

Ndërkohë që merr para nga paratë e BE-së, Hungaria i largohet gjithnjë e më shumë perëndimit. Pak pas marrjes së postit Viktor Orbán tha para studentëve hungarezë në Transilvani: "Refleksi evropianoqendror ka qenë që ne duhet të kopjojmë perëndimin, i cili transferon tek ne konceptet dhe recetat e veta. Por pishtari i atyre pas të cilëve jemi duke shkuar, është shuar." Vetë Orbáni është kthyer në mbajtësin e pishtarit për Evropën Juglindore.

Parrulla lapidare

Victor Ponta.jpg Von: Marketing ROMPRES [mailto:marketing@rompres.ro] Gesendet: Montag, 16. April 2007 12:48 An: diana.hodali@dw-world.de Betreff: pictures ROMPRES Wichtigkeit: Hoch Dear Diana Hodali, Thank you for your interest. The prices for each of them is of... Please enter our site www.rompres.ro and search the asked pictures: - ROMPRES FOTO (left)

Viktor Ponta

Edhe socialdemokrati rumun Viktor Ponta përsërit gati fjalë për fjalë fjalorin e Budapestit. Duke u drejtuar kundër kritikave kryesisht gjermane, për referendumin e dështuar me të cilin Ponta u përpoq të hiqte nga posti i presidentit kundërshtarin e tij Basescu, kryeministri rumun tha: "Edhe në Gjermani njerëzit duhet të votojnë për vendimet politike. Kjo gjë është e lejuar vetëm në Gjermani, kurse ne në Rumani e kemi të ndaluar? Mos jemi gjë koloni ne?

Me parrulla lapidare Ponta thekson sulmet frontale kundër ligjeve demokratike. Ai ka pushtuar Gjykatën Kushtetuese ku ka vendosur njerëzit e tij. Po ashtu si modeli i tij në Hungari, Orbán. Më vonë u bë një referendum. Duke i përshtatur listat e zgjedhësve me realitetin, siç u bë e ditur. Presidenti ende president, Traian Basescu flet i nervozuar. "Qeveria e ka turpëruar veten para të gjithë botës. Ku ka ndodhur në një vend demokratik që rregullat e një referendumi të ndryshohen më pas?"

Ekspertizë nga Budapesti

Edhe për qeverinë e Beogradit vlen motoja: Të mësojmë nga Hungaria. Projektin për ligjin e Bankës Kombëtare serbe, një ligj shumë i diskutueshëm, e ka bërë qeveria në Budapest. Ligji i mundëson qeverisë serbe të përbërë nga socialistët dhe nacionalistët, që të ketë akses në Bankën Qendrore, dhe rezervat monetare, thonë ata që kritikojnë ligjin. Megjithëse shefja e Bankës, Jorgovanka Tabakovic, përpiqet të largojë dyshimet. "Unë vlerësoj deklaratën e ministrit të Mbrojtjes Vucic, i cili tha se është i interesuar të dijë kush mund të më detyrojë mua të shtyp para ose të harrxhoj rezervat monetare. Sepse kjo nuk është në interesin tonë dhe në interesin e Serbisë. Serbia është mbi të gjitha."

Ndryshimi midis Serbisë dhe Hungarisë, është se Serbia kërkon të hyjë në BE. Kjo është duke u bërë më e vështirë tani. Po ashtu bisedimet për marrje kredish nga Fondi Monetar Ndërkombëtar do të vështirësohen.

 • Data 08.08.2012
 • Autor Stephan Ozvath/Aida Cama
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/15lfi
 • Data 08.08.2012
 • Autor Stephan Ozvath/Aida Cama
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/15lfi