Pikotri i ri rom Bajram Mehmeti & Emigracioni shqiptar në Greqi & Papunësia në Maqedoni | Hapat | DW | 04.02.2011
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Pikotri i ri rom Bajram Mehmeti & Emigracioni shqiptar në Greqi & Papunësia në Maqedoni

Bajram Mehmeti është një piktor i ri rom, në punimet e të cilit pasqyrohet jeta, kultura dhe tradita rome. Pikturat e tij janë dëshmi e rrugëtimit të vështirë të popullit të tij dhe thirrje për solidaritet me romët në botë.

Hapja e kufijve dhe emigracioni masiv në vendet postkomuniste të Evropës Juglindore, pas viteve 90-të, sollën ndryshime edhe në profilin e familjes shqiptare në emigracion. Angjeliqi Athanasopullu, hulumtuese dhe doktoreshë e shkencave sociale, fokusoi mbi tipologjinë por edhe dinamikën e marrëdhënieve të familjes shqiptare në emigracion.

Të rinjët në Maqedoni përballen me probleme serioze në gjetjen e vendeve të punës. Pritjet e shumta në Agjencionin për punësim i dekurajojnë ata, andaj të rinjët gjithnjë e më shumë ëndërrojnë ikjen jashtë vendit. Agjencioni për punësim për vitin 2011 ka planifikuar zbatimin e një sërë masave për zbutjen e papunësis në mesin e të rinjëve.

Autor: Ajete Beqiraj/Niko Anagnosti/Fatos Musliu

Redaktoi: Bahri Cani

 • Data 04.02.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/QyPI
 • Data 04.02.2011
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/QyPI