Padi kundër Dobrica Çosiqit për shkak të ofendimit të shqiptarëve & Kthimi i pasurisë në Slloveni | Hapat | DW | 11.04.2009
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Hapat

Padi kundër Dobrica Çosiqit për shkak të ofendimit të shqiptarëve & Kthimi i pasurisë në Slloveni

Komiteti i juristëve për të drejtat e njeriut dhe Komiteiti i Helsinkit në Serbi e kanë kanë paditur për vepër penale shkrimtarin aktualisht më të njohur serb, akdademikun Dobrica Çosiq. Padia është ngritur për shkak të nxitjes së urrejtjes kombëtare, fetare dhe racore kundër shqiptarëve të Kosovës, në librin e tij "Koha e gjarpërinjëve". Në emër të këtyre organizatave, aktpadinë e kanë dorëzuar Bilana Kovaçeviq Vuço dhe Sonja Biserko. Intervistë me Sonja Biserko.

Brenda dy muajëve të ardhshëm Sllovenia pritet të miratoj ligjin me të cilin pjesërisht do të përmirësohet padrejtësia ndaj personave të cilët në vitin 1992 janë fshirë nga lista e vednbanimit.

Autor: Esat Ahmeti/Bahri Cani

Audio dhe video për temën

 • Data 11.04.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/HUmx
 • Data 11.04.2009
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/HUmx