Përurim i gazsjellësit greko-turk | Gjermania - Tregu i punës | DW | 19.11.2007
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Gjermania - Tregu i punës

Përurim i gazsjellësit greko-turk

Greqia dhe Turqia kanë lidhur rrjetet e tyre të gazit me një gazsjellës 300 km duke zgjeruar bashkëpunimin në fushën e energjisë. Kryeministrat e Greqisë dhe të Turqisë, Kostas Karamanlis dhe Rexhep Taip Erdogan, u takuan për inagurimin e gazsjellësit në lumin kufitar Evros. Gazsjellësi ka rëndësi për të gjithë Evropën. Përmes tij BE zbut varësinë e furnizimit me energji nga Rusia. Përmes gazsjellësit, Evropa është lidhet për herë të parë me furnizimet me gaz nga zona e Kaspikut dhe Azerbajxhanit. Rusia dhe Lindja e Afërt anashkalohen. Pas përfundimit të të gjitha punimeve, gazi do të kalohet për në Itali përmes një gazsjellësi nënujor. Kontrata përkatëse është nënshkruar ndërkohë.

 • Data 19.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CIlF
 • Data 19.11.2007
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/CIlF