1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Përse duhet të vendoset edhe një gjobë tjetër kundër Majkrosoftit?

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" lidhur me ndëshkimin e koncernit Microsoft nga enti mbikqyrës i koncurrencës në BE komenton

default

Logo e gazetës Frankfurt Allgemeine Zeitung

Plot 899 milionë euro është gjoba e fundit e një serie gjobitjesh që ka vendosur Komisioni i BE-së ndaj Microsoft-it. Gjithsej gjobat e këtij autoriteti të BE-së kundër koncernit të programeve kompjuterike arrijnë shumën e 1,68 miliardë eurove. Kjo masë ndoshta do t´i gëzojë taksapaguesit evropiane dhe ata gjermanë, sepse çdo dënim i vendosur prej kartelit pakëson kontributin që duhet të paguajnë në mënyrë proporcionale vendet antare në BE. Por mos vallë një gjobë kaq e lartë ndaj një ndërmarrjeje të vetme i kalon kufijtë? (...) E përse duhet të vendoset edhe një gjobë tjetër ndaj Microsft-it në grindjen me BE-në (...) në një kohë që koncerni e ka pranuar dhe i ka shlyer gjobitjet e mëparshme? Pyetja nëse ka një kuotë të përshtatshme gjobitjeje nuk mund të gjejë përgjigje. (...)

 • Data 28.02.2008
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/DF1i
 • Data 28.02.2008
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/DF1i