Përfundojnë zgjedhjet në Serbi! Tadiç apo Nikoliq? | Ballkani | DW | 03.02.2008
 1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Ballkani

Përfundojnë zgjedhjet në Serbi! Tadiç apo Nikoliq?

Nga 6,7 milionë zgjedhës serbë rreth 65% kanë dhënë votën e tyre të dielën duke paraqitur kështu një pjesëmarrje të lartë zgjedhore si kurrë më parë në Serbi. Pritet garë kokë më kokë në rezultate.

default

Fotomontazh: Kandidati serb Nikoliq (majtas) dhe properëndimori, Tadiq (djathtas)

Njoftimet për pjesëmarrje të lartë zgjedhore i bëri të ditur grupi studimor për zgjedhjet Cesid pas mbylljes së qendrave të votimit në Beograd të dielën në mbrëmje. Sipas njoftimeve çdo i dyti serb ka dhënë votën ditën e dielë. Por ne favor të kujt do të shkojë një pjesëmarrje kaq e lartë? Vëzhguesit presin një garë kokë më kokë mes properëndimorit Tadiç dhe presidentit aktual si edhe ultranacionalistit, Nikoliq, por me një shumicë të lehtë për Tadiçin. Në raundin e parë Nikoliq fitoi afro 40% të votave, ndersa Tadiçi rreth 35%. Kush do të përcaktojë rrugën e Serbisë deri në vitin 2013, Tadiç apo Nikoliç mbetet të priten rezultatet përfundimtare. Tadiçi properëndimor nuk e ka të lehtë Presidenti 50 vjeçar, Tadiç pas raundit të parë nuk e kishte të lehtë. Për të ruajtur shanset për fitore atij i duhej ta intensifikonte tepër fushatën dhe ta përqëndronte balotazhin tek temat më të rëndësishme: "Unë nuk do të heqë kurrë dorë prej së ardhmes sonë evropiane, ashtu siç nuk do të resht së mbrojturi integritetin e vendit tonë në Kosovë. Këto janë dy shtyllat më të rëndësishme të politikës, që do të ndjek unë në të ardhmen.“ tha ai në takimin e fundit me simpatizantët. Kosova ishte temë qendrore në fushatën elektorale edhe atë të balotazhit. Nisur nga ajo që Kosova ndodhet në prag të shpalljes së pavarësisë dhe që BE-ja u ka premtuar mbështetje shqiptarëve të Kosovës, vështirë të presësh, se Tadiçi do të mund t´i përmbushë këto dy premtime. Përkundrazi: BE-ja i ka bërë presion Tadiçit, në vend që më 28 janar të nënshkruante marrëveshjen e stabilizim-asociimit me Serbinë, Brukseli ofroi lehtësime në tregti dhe për vizat. Brukseli e konsideron si një gjest të vullnetit të mirë ndaj Tadiçit këtë vendim. E diela do ta tregojë.

Ultranacionalisti Nikoliq

Radikali Tomislav Nikoliq qysh në fillim e ka pasur të qartë, se nacionalizmi serb dhe vlerat evropiane nuk përputhen me njëra-tjetrën: "Shihni - thotë kandidati nacionalist ne takim me përkrahësit - ne duam të nënshkruajmë marrëveshjen e stabilizim-asociimit me BE-në dhe ne do ta mbajmë Kosovën në Serbi, ndonëse ai vet e di, që kjo nuk është e mundur. Ata nënshkruajnë marrëveshjen me BE-në, e kjo thotë, që Kosova do të bëhet e pavarur. Kjo s´ka kuptim dhe qytetarët tanë e dinë mirë këtë.“ Cilin kurs do të ndjekë Serbia: në drejtim të Moskës apo të Brukselit? CSCO_seppuku();if(!window.onresize || 'undefined' == typeof(window.onresize.nTop))\{var csco_tb='if(!document.body) \{window.csco_setTimeout(csco_tb, 100);\}else\{window.csco_setTimeout(CSCO_ITB_show,500);var csco_bodyonresize = document.body.onresize; document.body.onresize = function ()\{if(csco_bodyonresize)\{csco_bodyonresize();\};CSCO_ITB_resize();\}; var csco_selfonresize=self.onresize; self.onresize = function ()\{if(csco_selfonresize)\{csco_selfonresize();\};CSCO_ITB_resize();\};var csco_bodyonscroll=document.body.onscroll;document.body.onscroll = function ()\{if(csco_bodyonscroll)\{csco_bodyonscroll();\};CSCO_ITB_resize();\};var csco_selfonscroll=self.onscroll;self.onscroll = function ()\{if(csco_selfonscroll)\{csco_selfonscroll();\};CSCO_ITB_resize();\};\};'; eval(CSCO_WebVPN["process"]("js",CSCO_WebVPN["process"]("js",csco_tb)));CSCO_seppuku();\}

 • Data 03.02.2008
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/Czzf
 • Data 03.02.2008
 • Autor DW
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/Czzf