1. Inhalt
 2. Navigation
 3. Weitere Inhalte
 4. Metanavigation
 5. Suche
 6. Choose from 30 Languages

Studimi në Gjermani

Për Hillari Klintonin nuk kishte alternativa të tjera

Të përditshmet gjermane komentojnë dorëheqjen e Hillari Klintonit nga gara për president në SHBA dhe fjalimin e saj para elektoratit demokrat.

default

Klintoni largohet nga gara

Gazeta NÜRNBERGER NACHRICHTEN komenton heqjen dorë të Hillari Klintonit nga gara për president të SHBA:

"Hillari Klintoni tregoi edhe në orën më të hidhur të karrierës së saj politike madhështi. Ajo e vendosi veten pas konkurentit të saj të deritashëm brendapartiak, Barak Obama dhe u kërkoi ithtarëve të saj, që ta mbështesin kandidatin demokrat pa mëdyshje, siç bënë me të. Një fjalim që të bënte për vete, shpërthyes, ndoshta më i miri i fushatës së saj elektorale."

Ja edhe mendimi i GENERAL ANZEIGER, që botohet në Bon:

"Eshtë e vërtetë, që për Hillari Klintonin nuk kishte alternativa të tjera. Nëse ajo do të kishte refuzuar t'i jepte mbështetjen e saj Obamas, do të kishin dezertuar edhe shumë prej mbështetësve të saj më besnikë. Dhe për përçarjen e thelluar të partisë, ndoshta edhe për disfatën e Obamas në nëntor do ta kishin bërë atë fajtore. Mbetet pyetja: a do të bëhet zëvendëspresidente Hillari Klintoni? Pyetja është e hapur. Asaj mund t'i japë përgjigje vetëm Barak Obama."

Të njëjtën pyetje si GENERAL-ANZEIGER shtron së fundi edhe OSTTHÜRINGER ZEITUNG që del në Gera:

"Mbetet pyetja: a do të bëhet Hillari Klintoni zëvendëspresidente? Prej muajsh për këtë ka informacione false të të gjitha llojeve. E vërtetë është: kjo pyetje është e hapur... Obama do të jetë i ndërgjegjshëm (kur t'i përgjigjet kësaj pyetjeje) se Klintoni do të sillte një potencial të madh zgjedhësish me vete; dhe ai do të dijë edhe se vë në krah të vetes një grua ambicioze, e cila do të vazhdojë të dëshirojë të bëhet vetë presidente. E parë në këtë kuadër, kundër Hillari Klintonit si zëvendëspresidente flet po kaq shumë, sa ç'mund të flasë pro saj."

 • Data 09.06.2008
 • Autor AD
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/EG3V
 • Data 09.06.2008
 • Autor AD
 • Shpërndajeni Dërgo Facebook google+
 • Shtypni Shtypeni faqen
 • Permalink http://p.dw.com/p/EG3V